Стаття

Стягнення пені

Коли між двома або кількома сторонами підписується договір про фінансові взаємини, в разі невиконання покладених на сторони зобов'язань і для забезпечення їх виконання, можуть бути застосовані відповідні заходи - застосування неустойки або стягнення пені / штрафу. Для того, щоб процедура погашення і стягнення пені була законною, а претензія кредитора була виконана в установленому законом розмірі, необхідно правильно підійти до її оформлення під час укладення договору, дотримати порядок прописування зобов'язань сторін і т. П. Як зробити це правильно і уникнути помилок в майбутньому підкажуть експерти агентства Creditdebt.

Види та особливості пені

Почнемо з того, що розберемося в самому понятті неустойки. Вона є свого роду страховкою для кредитора в разі порушення умов договору або простроченого платежу. Згідно з правилами виплат, погашення боргу може бути здійснено в грошовому або будь-якому іншому сумірному заборгованості еквіваленті.
Стягнення пені - це один з видів неустойки, яка може бути двох видів:
  1. Штраф. Це заборгованість, яка є відсотковим нарахуванням від суми, зазначеної в грошовому зобов'язанні, яке може бути або не виконаним, або виконаним з порушеннями по відношенню до зазначеними договірним умовами.
  2. Пеня. Стягнення, яке також нараховується у вигляді відсотків від обумовленої суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання.
Головна відмінність пені від штрафу полягає в тому, що перша нараховується за кожен день прострочення обов'язкового платежу.

За що стягується пеня

Існує багато причин, які можуть ініціювати стягнення пені:
  • за комунальні платежі;
  • по податках;
  • стягнення пені за договором оренди;
  • за аліменти.
Також існує стягнення пені після погашення заборгованості. Це окремий вид податку, який прописується у відповідному договорі. Тому експерти Creditdebt рекомендують консультуватися з досвідченими фахівцями перш, ніж підписувати фінансові угоди з банками та іншими МФО в Україні.

Прописувати або не прописувати пеню в договорі

Таке часте явище, як стягнення пені за комунальні платежі, на жаль, не підлягає скасуванню, так як така умова є стандартним і прописано у кожного платника податків в договорі про надання житлово-комунальних послуг. Цей вид пені відноситься до законного вигляду неустойки.
Що стосується персональних угод, то рішення про внесення пені в порядок погашення неустойки може визначатися сторонами в індивідуальному порядку.

При цьому важливо розуміти, що в разі, якщо договором не передбачений подібний вид погашення заборгованості, ви можете втратити можливість на подачу претензії. І навіть суд і самий грамотно складений позов не допоможе виправити ситуацію.
А справа в тому, що пеня, зазначена в законодавчих актах, передбачається не для всіх договірних відносин. Так боржник може втратити право на стягнення заборгованості, і тому в Creditdebt рекомендують заздалегідь подумати над цією стороною питання.

Звільнення від виплат

Якщо ви маєте намір оскаржити судовий наказ про стягнення пені, доведеться заручитися підтримкою експертів Creditdebt і ретельно підготуватися. Щоб скасувати стягнення пені по аліментах або іншої причини, боржник повинен буде документально довести, що затримка платежів сталася не з його вини.

Пом'якшуючими обставинами можуть виступати:
  • дії непереборної сили або форс-мажор;
  • складне фінансове або фізичний стан;
  • помилка з боку третьої сторони і т. п.
Що стосується розміру, то пеня може бути встановлена або законодавством, або вказуватися в договорі.

Як відбувається нарахування неустойки

Цілком очевидно, стягнення пені після рішення суду - не найприємніше подія, однак і до нього можна заздалегідь підготуватися, якщо правильно розрахувати її розмір. Щоб розрахувати термін, після якого буде нараховуватися пеня відповідно до встановлених договором відносин, необхідно розібратися, як ці терміни були прописані і вказані в документах. Це важливо для обох сторін, так як претензія про стягнення пені також повинна бути сформована і відправлена в належні органи в допустимі строки - термін давності стягнення пені з податків. В іншому випадку кредитор може залишитися без законних виплат.

Так як пеня починає нараховуватися через прострочену оплати обов'язкових платежів, першим днем прострочення можна вважати дату, коли грошове зобов'язання офіційно буде простроченим. При цьому зверніть увагу, що замислюватися про стягнення пені за договором позики не варто в крайній день її можливої виплати. Згідно із законодавством України, заборгованість відраховується з наступного дня неустойки. Наприклад, договір говорить про те, що крайній термін обов'язкового платежу - 20 серпня 2020 року. Відповідно, якщо боржник в цей день здійснить дію або платіж у вигляді виплати, їм будуть дотримані всі терміни. Якщо ж платіж буде проведений 21 серпня 2020 року, кредитор має право нарахувати пеню відповідно до умов, зазначених в договорі.

Коли нараховується пеня

Щоб провести стягнення пені за договором через рішення суду, необхідно дотримати певні вимоги, головне з яких - встигнути в термін. Експерти Creditdebt акцентують увагу, що розраховувати на стандартні приписи строків позовної давності для пені не варто.
Щоб стягнути неустойку, застосовують скорочений термін позовної давності - 12 місяців. Таким чином, кредитор має в своєму розпорядженні всього один рік, щоб подати скаргу до суду, довести порушення з боку боржника, скласти і підписати відповідні акти і повернути повний або частковий розмір неустойки.
Так як це складний і трудомісткий процес, рекомендуємо скористатися допомогою експертів Creditdebt - піклуватися про своїх фінансах потрібно правильно.