Стаття

Як змусити людину повернути борг

Якщо ви вже зіткнулися з ситуацією, в якій не знаєте, як змусити боржника повернути борг, значить, ви вже опинилися в досить неприємної ситуації. Звичайно, першою думкою може бути похід до суду, але давайте бути чесними - перш, ніж у вас приймуть заяву про примусове повернення коштів у боржника, в Україні доведеться здійснити велику кількість додаткових дій, зібрати і оформити необхідні документи, знайти свідків передачі грошей, якщо відсутня розписка, і багато чого іншого. Повірте досвіду експертів Creditdebt - не існує універсального способу, як змусити боржника повернути гроші. Але є практичні поради, про які ми і розповімо вам нижче.

Зберіть всі докази боргу


Існує одна обов'язкова умова, як змусити повернути борг без розписки - це зібрати максимальну кількість документів, що підтверджують факт угоди між позивачем та відповідачем. Цей алгоритм дій буде актуальний в будь-якому випадку - надавши певні документи і письмові докази, вам не доведеться переконувати суд, що боржник дійсно прострочив всі терміни виплати боргової суми. А якщо ви ще маєте намір отримати відсоток за невиконання позичальником покладених на нього зобов'язань, зібрати всі необхідні папери - єдиний варіант, як змусити одного повернути борг.

Так як психологічно змусити людину повернути борг може бути непросто, а одними розмовами ситий не будеш, фахівці Creditdebt склали для вас перелік доказів передачі грошей від однієї особи іншій, які в Україні найкраще фіксувати спеціальною технікою:

 •  все текстові листування у всіх соціальних мережах і месенджерах ;
 • записувати розмови на диктофон;
 • зберігати і копіювати всю електронну переписку.

Один з ефективних способів, як можна змусити повернути борг - це зібрати якомога більше доказів подібного роду. В даному випадку навіть відсутність розписки про борг не сильно погіршить ситуацію. Однак враховуйте, що її наявність буде мати важливе значення в суді в Україні. Експерти Creditdebt настійно рекомендують скористатися цим способом - з розпискою повернення коштів через суд буде проходити набагато простіше і легше.

Повернення боргу по розписці або договором


Зручно, якщо вас цікавить питання, як переконати боржника повернути борг з наявністю розписки, що підтверджує факт передачі грошей боржнику. Тому що в алгоритм того, як змусити людину повернути борг без розписки, буде здійснити дещо складніше. Але давайте поки зупинимося на ситуації, коли потрібно змусити повернути борг по розписці.

Так як швидко змусити повернути борг у вас навряд чи вийде, в Україні разом з документом вам доведеться звернутися в суд і написати позовну заяву. Додатково ви повинні подбати про надання наступних документів:

 • лист, в якому вказується претензія;
 • позовну заяву;
 • оригінал і копія розписки;
 • квитанція про оплату мита за надання судом послуг.

Ось тільки не думайте, що суд на всі 100% знає, як змусити людину повернути борги. Його позитивне рішення - це тільки половина вирішення питання. Після винесення вердикту судовий пристав отримає право порушити виконавче провадження і приступити до стягнення боргу. Після винесення рішення суду боржник зобов'язаний протягом встановленого терміну погасити борг.

Порада від експертів Creditdebt -  не сплачувати всі надії на державних колекторів. Повірте, вони теж не завжди знають, як переконати боржника повернути гроші. Тому послуги приватних агентств з кожним днем стають все більш актуальними і затребуваними.

Повернення боргу без розписки


Думаєте, що способу, як змусити повернути борг, якщо немає розписки, не існує? А ось і ні - просто зробити це буде набагато складніше, ніж при її наявності. Головне - дотримати певні умови:

 • Не соромтеся нагадувати боржнику про його зобов'язання виплати боргу. Робіть це регулярно, згадуючи не тільки суму, але і терміни погашення заборгованості.
 • Ні в якому разі не погрожуйте боржнику. Будь то телефонна розмова або листування - в майбутньому він може використовувати це проти вас в суді, і питання, як змусити людину повернути гроші, доведеться вирішувати з обвинуваченнями вже на вашу адресу. Краще спокійно і акуратно дайте неплатнику зрозуміти, що ви готові будь-якими засобами домогтися повернення боргу.
 • Постарайтеся зробити так, щоб під час обговорення боргу поруч з вами були присутні близькі або родичі боржника. Нехай вони теж будуть в курсі його справ. Можливо, психологічно це зробить на нього тиск. Ще один спосіб, як змусити повернути гроші ненадійного товариша - скористатися допомогою авторитетного для нього людини. Можливо, йому вдасться переконати боржника повернути позику.
 • Надішліть неплатнику письмове повідомлення про те, що ви просите його виконати зобов'язання погашення боргу, взятого за усною угодою. Подібне офіційне звернення стане вагомим підтвердженням того, що подібна домовленість мала місце бути, а також що боржник був заздалегідь ознайомлений з вашим попередженням.

Ще одним способом, як змусити повернути борг - це звернутися в поліцію. Звичайно, ви навряд чи отримаєте райдужний і позитивний відгук, але спробувати все ж варто. Більш ефективний спосіб - звернутися за допомогою в колекторське агентство. Тут точно знають, як змусити повернути борг по розписці і без неї.

Дуже важливо, щоб боржник не просто визнав факт боргу, а й зафіксувати цей процес. Можна скористатися диктофоном, зробити скрін і роздрукувати листування подібного змісту. Під час винесення рішення, суд в сукупності буде розглядати всі подані йому докази, тому що їх буде більше, тим вищі ваші шанси на успіх. При цьому не забувайте про якість доказів, а також про манери - якщо ви перегнете палицю і станете загрожувати боржнику, це може ускладнити процес.

Як ми з вами з'ясували, ніхто точно не знає, як змусити людину повернути борг - жодна компанія в країні не дасть вам 100% гарантії цього. Але є ті і те, що може максимально збільшити ваші шанси на повернення боргу. Будь то психологічні прийоми або грамотний юридичний тиск з боку досвідчених колекторів. Головне - результат. Тому так багато людей звертаються за допомогою до фахівців агентства Creditdebt - це перевірений шанс повернути назад свої гроші в Україні і можливість дізнатися, як переконати людину повернути борг правовим способом без застосування насильства.