Стаття

Як списати борги за комунальні послуги

Зростання заборгованості по ЖКП в Україні продовжує зростати величезними темпами. З часу початку пандемії і ускладнень економічного стану країни ситуація в рази погіршилася. З'явилися чутки про можливість скасування боргу за комунальні послуги, Верховна Рада анонсувала зміни в законопроектах країни, пов'язаних з послугами ЖКГ.Настав час опалювального сезону, українцям скоро принесуть перші платежі, і список боржників по квартплаті та іншої комуналці поповниться новими іменами. Експерти Creditdebt пропонують розібратися в правдивості чуток і разом з'ясувати, як списати борги за комунальні послуги, наскільки це реально, і які ще існують способи погашення оплати за ЖКП.

Підстави для списання боргу

Як показує практика, гасити житлову заборгованість можна декількома способами. Якщо відкрити закон про списання боргів за комунальні послуги, можна знайти кілька підстав для цього:

 • смерть власника квартири, на чиє ім'я вона оформлена;
 • якщо юридична особа, яка виступає офіційним власником приміщення, було офіційно ліквідовано рішенням суду;
 • в разі визнання громадянина, який володіє майно, офіційним банкрутом;
 • стягнення боргу стає неможливим, якщо закінчиться термін позовноїдавності;
 • боржнику не доведеться платити, якщо його визнають неплатоспроможним.

Зверніть увагу, що закінчення строку позовної давності може бути визнано судом тільки в тому випадку, якщо ЖКГ протягом трьох років з моменту останньої виплати по заборгованості не звернеться до суду з вимогою погашення боргу. Якщо ж буде встановлено, що протягом цього терміну пройшла хоча б одна оплата за комуналку, почнеться новий відлік.


Позбавляємося від боргу шляхом його реструктуризації

Якщо справа про заборгованість вже розглядається в суді, платник податків має право під час будь-якій стадії судового процесу домовитися з представниками ЖКГ вирішити питання мирним шляхом. 

Інший ефективний спосіб, як погасити борг за комунальні послуги - реструктуризувати його. Почати цей процес можна за умови, що справа ще не було подано на розгляд до судових інстанцій. 

Реструктуризація боргу за комунальні послуги в Україні - це свого роду розстрочка, яка надається боржнику на певних індивідуальних умовах. В даному випадку ви можете добровільно і в рівномірно розподілених сумах виплачувати борг. Погашення повинно бути закінчено до моменту певної встановленої дати.

Так, це не повноцінне списання боргу за комунальні послуги, однак процедура дозволяє поступово погасити суму заборгованості за такі ЖКП:

 • вода;
 • газ;
 • подача тепла;
 • водовідведення;
 • електрика;
 • вивіз сміття;
 • каналізаційні послуги.
Все ще думаєте, чи можливо списати борги за комунальні послуги? Як бачите, можливо. Однак для цього необхідно мати вагомі підстави, доведені в суді. НА це буде потрібно багато сил, часу і фінансів. Тому іноді набагато простіше домовитися з представниками ЖКГ і врегулювати питання мирним шляхом. Якщо вас не влаштовує реструктуризація боргу за комунальні послуги, нижче можна знайти ще кілька оптимальних способів, як вирішити проблему з мінімальними ризиками і фінансовими втратами для обох сторін.

Що говорить закон про можливість зменшення розміру боргу

Припустимо, у вас накопичився дуже великий борг за комунальні послуги, що робити в такому випадку знає далеко не кожен українець. Якщо проаналізувати всі можливі варіанти, то єдиним оптимальним способом стане звернення до суду. 

Підставою для цього можуть бути причини:

 • послуги не надавалися;
 • ЖКП виконувалися не в повному обсязі, відповідно до встановлених державою норм;
 • якість послуг було необґрунтовано низьким.
Головна складність в даному випадку - підкріпити позов відповідними доказами.

Як довести неналежне виконання ЖКП


При наявності боргу за комунальні послуги, що робити ви вже знаєте - звернутися до суду. Для цього необхідно завчасно зібрати необхідні докази того, що житлово-комунальні служби халатно ставилися до виконання своїх обов'язків. В якості підтвердження можуть бути розглянуті наступні докази:

 • представник виконавця повинен підписати акт-претензію. У разі його відмови підпису можуть залишити двоє сусідів;
 • наявність копій скарг, відправлених раніше на адресу організації;
 • офіційна письмова форма відповіді від служби;
 • квитанції за комунальні послуги за весь період оскарження.

Як бачите, на питання, чи можна списати борги за комунальні послуги, відповідь буде позитивною. Але це досить складний процес, так само, як і спроба зменшити розмір боргу. Для кожного вибір шляху вирішення проблеми буде індивідуальним. Вибрати оптимальний можна під час консультації з фахівцем, а також повного аналізу і уточнення всіх тонкощів, прописаний у відповідних законах України. 

Підіб'ємо підсумки

Ми з'ясували, що відповідь на головне питання, списуються чи борги за комунальні послуги, є позитивним. При цьому він має свої обмеження і умови, що вимагають ретельного вивчення і грамотного підходу.

Існують і інші способи, як списати борг за комунальні послуги. Однак і тут можна зустріти достатню кількість "але" і "якщо". Для кожного випадку підійде свій варіант вирішення проблеми.

І на останок. Якщо у вас утворилися борги за комунальні послуги, як списати їх або реструктуризувати краще дізнаватися у експертів в даній сфері. В іншому випадку ви можете даремно витратити свій час, сили і фінансові кошти, необхідні для оформлення всіх юридичних моментів.