Стаття

Чи передаються борги у спадок?

Отримання спадщини - це не завжди поліпшення матеріального становища. Бувають випадки, коли померлий залишає в спадок своїм родичам НЕ майно і цінності, а борги. Така новина може стати повною несподіванкою. Тому важливо розібратися, які борги переходять у спадок, що на це впливаєі як від них відмовитися. 

Чи передаються борги у спадок в Україні?


Отримати спадок можна по закону або згідно із заповітом. У Цивільному кодексі визначається, що спадкоємець може прийняти спадщину або відмовитися від нього. Перехід боргів у спадок також регламентується законодательством. Відповідно до закону «Про відновлення кредитування в Україні», в разі смерті боржника перед кредитором залишаються зобов'язання, не змінюється обсяг і умови їх виконання. Спадкоємець, який прийняв спадщину спільно із заставленим майном, повинен буде не просто отримати свідоцтво про право на таку спадщину, а й сказати або написати кредитору про це. 

Майнові борги по кредитах переходять у спадок після смерті боржника з дня оформлення спадщини. Але вимоги кредитора можуть задовольнятися тільки в межах вартості спадщини. Кредитор не може вимагати більшого. Це означає, що спадкоємці не повинні платити борги з власного майна. А в тому випадку, коли вартість спадщини не може покрити боргове зобов'язання, воно припиняється через неможливість виконання. 
Важливо також пам'ятати, що спадкоємці зобов'язані оплачувати штрафи або відсотки, які були нараховані спадкоємця за життя. Всі інші обов'язки вважаються неправомірними і не можуть надаватися до сплати спадкоємцям. У договіре поручительства може бути зазначено, що в разі смерті позичальника поручитель зобов'язаний відповідати за виконання обов'язків перед новим боржником. 

Які борги не переходять у спадок?


Чи не буде передаватися борг у спадок тільки в тому випадку, якщо він безпосередньо і тісно пов'язаний з самим померлим. Наприклад, послуги ніхто не зможе виконати, крім нього самого. Вони включають:
 • виплату аліментів, за винятком заборгованості, що виникла;
 • виконання різних послуг, які нерозривно пов'язані безпосередньо з померлим;
 • обов'язки по виконанню робіт, наприклад, написання картини, пісні, книги, програми, віршів.

У подібних випадках спадкоємці не повинні і не можуть виконувати за спадкодавця його роботи. Таке зобов'язання буде вважатися припиненою. Які борги переходять у спадок і що на це впливає? 


Якщо спадщину прийнято, відбувається сплата заборгованості:
 • Банківський кредит і іпотека. Кредит успадковується разом з предметом застави, що дозволяє реалізувати майно і погасити борги. Ще один важливий момент - банкі при оформленні кредиту вимагають страхувати життя, тому страхова компанія повинна виплатити всі борги.
 • Боргові розписки - це документ, який може пред'являтися для стягнення грошей. 
 • Борги по податках. Включають борги, що переходять успадок,які виникли перед податковою службою.
 • заборгованість по комунальним послугам. Вона виплачується в повній мірі, якщо спадкоємців декілька, то ділитися на рівні частини. 

Є ряд обставин юридичного значення, які допоможуть правильно вирішити спір між кредитором і спадкоємцем при стягненні боргу в разі смерті боржника. До них відносяться:

 • той факт, коли спадкоємець приймає спадщину;
 • юридичним фактом виступає також наявність і розмір майна, що є частиною спадщини;
 • згода поручителя відповідати за нового боржника перед кредитором;
 • невиконання позичальником зазначених обов'язків, передбачених кредитним договором;
 • факт передачі позову до поручителя в термін, який визначається законодавством.

Таким чином бачимо, що борг по кредиту в спадок може переходити, з цим пов'язується створення нового боржника і стягнення боргу за правилами. Зокрема, щодо пропорційності боргу і майна у спадок.

Як не платити борги у спадок?


Кредитори мають право пред'являти претензії, вимоги тільки до тих, хто прийняв спадщину. Якщо кредитні борги у спадок в сумі перевищують вартість самого майна, є право від нього відмовитися. На рішення відводиться не більше шести місяців з моменту відкриття спадщини. 

Перед тим, як передаються кредитні борги успадок,юристи і адвокати радять виконати ряд дій: 
 • запросити дані, які містяться в реєстрі обтяжень;
 • перевірити кредитну історію померлого; 
 • отримати дані щодо комунальних платежів;
 • зіставити вартість спадщини, яке отримано, а також розміру всіх наявних боргів.

Від спадщини не потрібно відмовлятися, якщо вартість майна буде перевищувати величину всіх боргів спадкодавця. Його завжди можна продати. Борг у спадок в Україні регламентуються законодавством. Якщо спадкоємцю відомо про наявність кредиторів, можна звернутися із заявою, в якому вказати факт смерті спадкодавця і прийняти спадщину. Такого роду заяву потрібно зареєструвати у кредитора, а після цього відправити поштою, як цінний лист. Протягом 6 місяців кредитор має право звернутися з вимогою, інакше може бути відмова погашення кредиту і далі рішення приймається через суд. Поки спадкоємець не вступив в спадок, протягом шести місяців з дня смерті, не потрібно нічогоповертати. 

Щоб прийняти рішення про вступ в спадок, можна створити умовні ваги, в яких на одній шальці - борги, а на другий - майно. Від того, що переважить і буде залежати результат.
Банки часто звертаються для стягнення боргів в колекторські агентства. Компанія «Кредітдепт» має багаторічний досвід надання колекторських послуг в Києві, Харкові, Дніпрі та інших містах. Колектори, використовуючи свої повноваження і законні інструменти допоможуть повернути будь-який борг. Фахівці кожну ситуацію розглянуть в індивідуальному порядку і підберуть ті рішення, які допоможуть саме при таких обставинах.