Стаття

Чи можуть колектори подавати до суду на боржника?

Борги потрібно повертати вчасно, інакше накопичуватимуться відсотки за взятими кредитами – знайома для всіх істина. Чим загрожує непогашений борг, крім зростаючих відсотків та постійних дзвінків із погрозами від колекторів подати до суду? Чи насправді можуть колектори подати до суду на боржника і як вирішити цю проблему, пропонуємо це з'ясувати.

Чи мають колектори право подавати до суду на боржника?


Перед відповіддю на поставлене питання про колектори, розберемося, хто ще має право подавати до суду у разі непогашення кредиту? Подібними правами володіють:

 • Мікрофінансові компанії або банківські установи, які виконують роль «кредиторів» та надають затверджену суму кредиту на певний термін за затверджених умов.
 • Колекторська організація або нова кредитна установа, яка має право стягнути борг на законній підставі за договором факторингу.

Враховуючи Цивільний кодекс України, кредитор оформляє переуступку заборгованості за кредитним договором іншої організації (факторингової компанії).

Чи мають право колектори подавати позов до суду?


Сьогодні факторингові організації постійно затягують із судовим позовом. Ці організації та самі колектори добре обізнані, що звернення до суду та подальші розгляди – це затяжний процес, де потрібні тимчасові та грошові витрати. Послуги юристів коштують чималих фінансів. Колектори на початку своєї діяльності намагаються добровільно вирішити завдання щодо погашення заборгованості, не вдаючись до суду. 


Виділяють три етапи співпраці з боржником:

 • Організація пропонує позичати гроші у родичів, знайомих чи погашати кредит частково.
 • Колектори наполягають виплачувати останні гроші для життя з метою погашення боргу. Якщо слідує незгода, починаються погрози про заяву шахрайства в поліцію та передачу справ до суду, блокування соціальних карток для виплат або дзвонять, постійно шантажуючи позичальника.
 • Колектори погрожують подати до суду із конфіскацією особистого майна.

У яких випадках колектори подають до суду?


Часто виникає питання: «Чи може колектор подати до суду на позичальника, і якщо так, то коли саме?». Чітких правил щодо звернення колекторів до суду не існує. Всі колекторські організації самостійно обирають показники, за якими йде пошук «нещасного позичальника» та вибираються відповідні методики вирішення питання щодо погашення боргу.

Якщо для однієї частини колекторів важливим критерієм вважається значна величина заборгованості і виплати за кредитами, що не надходять, то для іншої частини колекторів – дані з працевлаштування боржника і контакти з ним. Колекторським агентствам легше поводитися з боржниками, які мають постійні щомісячні офіційні прибутки та особисте майно. Подібні дані легко отримати у приватного нотаріуса за певну суму.

Через який час колектори подають до суду позовну заяву?


Спочатку визначаються особи, які отримали кредит за категоріями з метою швидкого стягнення заборгованості. У перший тиждень колектори постійно дзвонять усім категоріям позичальників, щоб виявити контактних осіб, а спілкування за телефонними дзвінками продовжується протягом 3-4 місяців. Після закінчення цього періоду колекторські компанії можуть:

 • Далі продовжувати залякувати позичальника подати до суду.
 • Поміняти обрану стратегію на жорстку форму (виконувати дзвінки, представляючись правоохоронними органами, а також викликає агресивне ставлення з боку сусідів, друзів чи співробітників).
 • Продати борг іншим факторинговим майданчикам.
 • Оформити позов до суду.

Коли не можна подати позов до суду?


У разі наявної заборгованості ніколи не потрібно відповідати на підозрілі номери. Під впливом телефонних дзвінків від колекторів у людини порушується психологічна рівновага, і вона втрачає над собою контроль. Подібні ситуації негативно позначаються на здоров'ї, тому радимо звернутися із заявою до поліції щодо вимагання та погроз колекторів подати до суду.

Важливо пам'ятати, що не можуть колектори подати до суду з низки обставин. Існують причини, через які колектори не можуть подати до суду в Україні. Розглянемо найчастіші випадки з життя, коли ця ситуація неможлива, коли фізична особа:

 • Проходить лікування на стаціонарі.
 • Втрати дієздатності чи низки обмежень у ній.
 • Вважається інвалідом першої групи.
 • Вважається неповнолітньою особою.

Для цих ситуацій необхідне підтвердження. При цьому боргова сума не анулюється, а штрафні санкції та пеня зростає. Дзвонити та писати колекторські компанії не будуть, проте можуть подати до суду позов щодо кредиту.

Як часто колектори звертаються до суду за кредитами?


Насправді відсоток звернення колекторів до суду з позовом про стягнення боргів мінімальний. Це відбувається з тієї причини, що заборгованість порівняно невелика, а у разі ухвалення рішення про ліквідацію проблеми в судовому порядку, колекторським компаніям потрібно сплачувати значний судовий збір, який часто більший за сам борг.

З економічної точки зору колекторам немає сенсу починати подібну процедуру стягнення і звертатися до суду, оскільки вона є неефективною і не дасть потрібного результату. Тому колектори часто вдаються до агресивних методів боротьби з боржниками за допомогою залякування. Загрози колекторів подати до суду справді залякують боржників.

Що робити, якщо колектори подали до суду?


Більшість людей помилково вважають, що якщо колектори подали до суду, то у них одразу відберуть майно чи виселять із квартири. Насправді коли подається позов на позичальника, йому потрібно навчитися захищатися. З цією метою необхідно:

 • поспілкуватися з професійним юристом, щоб він підготував відгук на позов та супроводжував судовий процес.
 • Вибрати вдалу стратегію для захисту відповідно до переданої документації.
 • Якщо боржник має рухоме або нерухоме майно, потрібно переоформити їх на родичів, якщо дозволяють фінансові можливості.

Згідно із Законом України, кредитор може максимально стягувати із позичальника 20% офіційної зарплати. 

Як дізнатися чи подали колектори до суду чи ні?


З юридичного погляду колектор може звернутися до суду. Насправді важко однозначно відповісти на запитання: «Чи можуть колектори звернутися до суду?». Зазвичай колектори просто залякують за допомогою психологічних прийомів чи інших методів на людини. 

Будь-яка фізична особа має знати права і у разі виникнення проблемних ситуацій із кредитними установами, потрібно відповідати, що вони мають право вимагати боргові зобов'язання через суд із неплатника та відкрити на нього справу. Запропонуйте працювати з виконавчими органами або зробити певну суму боргу.

Для знаходження інформації про подання позовної заяви щодо погашення боргу до суду, достатньо відвідати сайт «Судова влада України». Тут знаходимо розділ «стан розгляду справ» і вносимо свої дані (ім'я, прізвище» або номер судової справи в потрібний рядок. 

Як вирішити завдання щодо повернення боргу?


Часто позичальник і кредитор не знаходять порозуміння, вдаючись до послуг третьої сторони – професійних спеціалістів, допустимо Кредитдепт Сюди звертається кожен, хто зацікавлений у поверненні боргової суми, незалежно від місця розташування Київ, Дніпропетровськ або інше місто 

Досвідчені професіонали допоможуть у найкоротші терміни повернути кредитні кошти від фізичних та юридичних осіб, при цьому конфіденційні дані не розголошуються. ефективні моделі по поверненню кредитної суми і знаходить компромісне рішення між позичальником і боржником, незалежно від складності ситуації та проблем, що виникли:

Кредитдепт надає такі види послуг:

 • Повертає боргові зобов'язання.
 • Надає колекторські послуги.

При банкрутстві підприємства або неможливості погашення фізичним особам кредиту не варто відкриватися. З будь-якої ситуації можна знайти компромісне рішення. Головне вчасно звернутися до спеціалістів та отримати кваліфіковану допомогу.