Стаття

Стягнення боргів через нотаріуса

Не всі боржники в Україні повертають борги вчасно, деякі їх зовсім не погашають. Тому кредитори змушені скрупульозно вивчати законодавство, звертатися до колекторського агентства та шукати надійних способів повернення своїх коштів. Варто розібратися, що таке виконавчий напис нотаріуса та порядок стягнення боргу через нотаріуса.

У яких випадках можливе стягнення боргу за виконавчим написом нотаріуса?


Можливість стягнення через нотаріуса боргів виникла недавно. З 1 липня 2016 року у законі «Про нотаріат» в Україні з'явився пункт, який підтверджує, що для стягнення від боржника майна або грошових сум нотаріуси мають право здійснювати виконавчі написи на документах, які встановлюють таку заборгованість. Перелік таких документів установлюється Кабінетом Міністрів. 

Виконавчий нотаріальний напис є офіційним документом, що дає право отримання коштів з боржника без стадії судового розгляду. Право на стягнення заборгованості за виконавчим написом нотаріуса мають юридичні чи фізичні особи, з якими укладено нотаріально засвідчений договір, а також банки, якщо у договорі є пункт щодо судового стягнення. Борг вилучатися може у разі:
 • Оренда рухомого майна. Важливо, щоб оплата за оренду визначалася у чітко визначеній сумі платежів, що вносяться одноразово чи частинами.
 • Оренда нежитлового приміщення. При цьому власником приміщення має бути не фізична, а юридична особа.
 • Надання послуг, купівля, продаж, перевезення, зберігання, постачання або договір підряду. Необхідно мати документ, який підтверджуватиме визнання заборгованості боржником, а також письмове повідомлення боржника з приводу ухвалення рішення стягнути борг через нотаріуса.

Банки та колекторські компанії часто звертаються до нотаріуса, якщо прострочені боргові вимоги через 3 роки з моменту настання терміну повернення кредиту. Також можливе стягнення дебіторську заборгованість через нотаріуса.

Діяльність нотаріуса щодо надання послуг регулюється низкою нормативно-правових документів, які включають: Закон «Про виконавче провадження», Цивільний кодекс, закон «Про нотаріат».

Порядок стягнення заборгованості через нотаріуса


Стягнення за виконавчим написом нотаріуса передбачає кілька послідовних етапів:

1. Повідомлення боржника про бажання звернутися до нотаріуса. Воно виконується письмово. Нотаріус обов'язково має перевірити наявність такого сповіщення. 

2. Стягнення боргів через нотаріуса передбачає надання кредитором таких документів: 
 • копії засвідчені та оригінали документів, що доводять наявність боргу;
 • для юридичних осіб - документ, де розраховано суму боргу та підтверджено підписом головбуха та директора;
 • для фізичних осіб – договір, засвідчений нотаріусом про стягнення боргу у позасудовому порядку;
 • повідомлення встановлює термін виплати заборгованості, що виникла;
 • повідомлення про намір вдатися до використання виконавчого напису;
 • заяву встановленого зразка для нотаріуса;
 • квитанція про оплату нотаріального тарифу;
Якщо представляти інтереси буде довірена особа, то потрібна ще довіреність на передачу повноважень представнику.


3. Цей етап передбачає перевірку нотаріусом документів та оповіщення боржника та початок підготовки напису, щоб розпочати стягнення боргу за виконавчим написом нотаріуса. Оформлення можливе з не більше трьох років з дати виникнення права на позовний термін. У документі зазначаються такі дані:
 • посада та ПІБ нотаріуса;
 • повні відомості про позичальника;
 • адресу та найменування кредитора;
 • термін для стягнення;
 • розмір боргу чи перелік майна;
 • точна вартість напису виконавчого;
 • реєстраційний номер у реєстрі та дата оформлення виконавчого напису;
 • друк та підпис нотаріуса.

4. Протягом трьох днів нотаріус повідомляє боржнику, що напис готовий. Також надається розрахунок суми для стягнення. 

5. Отримавши такий документ, кредитор прямує до судового пристава.
Якщо позичальник вважає дії нотаріуса неправомірними або не згоден із сумою боргу, що стягується, він має право звернутися до суду. Але це не буде приводом, щоб зупинити стягнення за виконавчим написом нотаріуса та змусити боржника все погасити.

Переваги та недоліки стягнення боргів через нотаріуса


Суворих строків на виконання виконавчого напису не встановлено, тому все залежить від нотаріуса. Напис нотаріальний можна зробити за один день. Ще один плюс такої послуги – порівняно невисока вартість послуги. Кредитор не повинен чекати згоди позичальника щодо вимог, що пред'являються, що дуже зручно. Важливою умовою стягнення заборгованості за виконавчим написом нотаріуса є відсутність спору між сторонами щодо боргу. Виконавчий напис може бути здійснений, якщо з дати виникнення права вимоги щодо боргових документів пройшло не більше 3-х років для стягнення боргу з фізичних осіб. Для юридичних цей термін набагато менше і становить 1 рік.

З іншого боку, є й мінуси, серед яких неможливість стягнення пені, відсотків та штрафу. Якщо це важливо, то доведеться звертатися до суду. Відшкодування додаткових витрат, які можуть виникнути пристягненні боргів через нотаріуса також законодавством не передбачено.

Якщо потрібна кваліфікована допомога досвідчених колекторів, варто звернутися до «Кредитдепту» у Києві. Будь-яке питання, пов'язане зі стягненням заборгованості вирішується швидко і без особливих турбот.