Стаття

Чи можуть колектори заблокувати рахунки?

Національний банк України отримує часто скарги від громадян, що колектори заблокували карту через кредитної заборгованості, штрафів, пені Це може бути зарплатна картка, соціальна та інші рахунки. Після підписання кредитного договору позичальник бере він зобов'язання своєчасно та у повному обсязі погасити кредит. У разі порушення умов погашення банк або фінансова установа можуть звернутися за допомогою до колекторів, які блокують кошти на рахунку. Розберемося, чи мають право колектори заблокувати рахунки та що робити позичальнику у такому разі.

Чи можуть колектори заблокувати картку?


При внесенні чергового платежу або зніманні грошей може виявитися, що картку заблоковано. Колектори мають право рахунки боржників заблокувати. Підставою для цього може бути:
  • виконавчий нотаріальний напис;
  • рішення суду. 

Найчастіше використовується саме напис нотаріуса. Безпосередньо в приватного нотаріуса немає права на блокування рахунку, але він долучений до процесу арешту через посвідчення документа на стягнення коштів. На підставі цих документів буде відкрито виконавче провадження та кредитор може звернутися з вимогою арешту рахунків несумлінного боржника.

Якщо позичальник порушив умови кредитного договору, то питання «чому колектори заблокували картку» навіть не обговорюється. Коли відкрито виконавче провадження, банківська таємниця не працює, тому банки зобов'язані надати повну інформацію про стан рахунків боржника. 

Чи можуть колектори заарештувати рахунки?


Існує дві категорії колекторських компаній:
  • Факторингові компанії, що отримали кредит згідно з договором відступлення прав вимоги. Вони мають право звернутися до суду або нотаріуса і на підставі відкритого виконавчого провадження заблокувати рахунки.
  • Юридичні особи, які працюють від імені банку згідно з договором доручення. У їх коло дій входять телефонні переговори, зустрічі, листування, створені задля закриття боргу.

Арешт рахунку – крайній захід для стягнення простроченої заборгованості, яка застосовуватиметься, якщо з боржником не дали необхідного результату переговори. Якщо рахунок заарештований, по ньому не можна проводити будь-які операції.
Причини заморожування рахунків різні. Фінансові компанії чи колектори можуть викупити борги та діяти вже як новий кредитор. Кількість виробництв відкритих нотаріальним написом або за позовом, коли кредит було продано колекторам, значно більше.


Чи можуть колектори заблокувати рахунки? Згідно з новими правилами з вересня 2021 року заблокувати можна лише суму заборгованості, яка буде списана на користь кредитора. Та частина коштів, яка залишиться після виплати, буде у вільному користуванні. Про блокування банк чи колектори зобов'язані повідомити кредитора будь-яким способом.

Чи можуть колектори заблокувати зарплатню?


Стипендія, зарплата, соціальна допомога, пенсія та інші виплати відносяться до засобів цільового призначення. Банк не завжди має технічну можливість для відкриття окремого рахунку, на який зараховуватимуться саме такі кошти. Саме тому рахунок, на якому знаходиться зарплата та соцвиплати, буде поточним і може блокуватися. Відповідь на запитання чи колектори можуть заарештувати зарплатну картку очевидна. Арешт накладається на всі доступні кошти, цільові та «звичайні». При цьому зарплата, стипендія та інші виплати на картку можуть і надалі надходити. 

Якщо ж банком було відкрито окремий рахунок лише з цільових надходжень, він повертається. Але з грошей такого цільового призначення можуть стягуватись певні суми, які будуть спрямовані на погашення штрафів, боргу, відсотків. З цільових виплат боржника стягнення можуть здійснювати ФОП, підприємства, організації, установи, що здійснюють нарахування зарплати, стипендії, пенсії та інші виплати на підставі документів, отриманих від виконавців.

Є також рахунки із спеціальним режимом використання, з них заборонено стягувати заборгованість. До таких відносяться, наприклад, рахунки підприємств, які займаються постачанням води, палива, енергії та інші.

Що робити, якщо рахунок із цільовими коштами заарештовано?


Компанія «Creditdebt» вже не перший рік надає послуги в Києві і часто стикається з проблемними боржниками. Колектори агентства допоможуть вирішити усі питання, пов'язані із боргами.

Якщо за боржником рахується прострочення за кредитом більше ніж 60-90 днів, він знаходиться в зоні ризику іколектори можуть заблокувати рахунки, тому краще уникати таких ситуацій і своєчасно гасити кредит. Якщо немає можливості цього робити, варто звернутися до банку та домовитися про реструктуризацію боргу.

Якщо приватний чи державний виконавець вже заарештував рахунок із цільовими коштами, потрібно звернутися до органів виконавчої служби. Необхідно надати документальне підтвердження того, що поточний рахунок є виключно для цільових виплат. Таким документом може бути довідка, видана з місця навчання, роботи або пенсійного фонду.

Після цього арешт має зніматися. Пристав повинен скасувати всі обмеження. При цьому до кредитної організації буде надіслано повідомлення про відкликання документа і сам банк вже зніме обмеження, які були на користування цим рахунком.

Існує кілька варіантів дій для розблокування рахунків:
  • Скласти та подати клопотання про зняття арешту до відділу судових приставів.
  • Припинити виконавче провадження заперечивши борг, якщо йдеться про судовий наказ або виконавчий напис, про які боржник не знав.
  • Погасити основний борг за кредитом чи попросити про розстрочення платежу.
  • Дочекатися закінчення виробництва, якщо коштів на стягнення недостатньо.
Найефективніший і найнадійніший метод – максимально швидко погасити борг і позбутися всіх проблем, пов'язаних із блокуванням рахунків.