Стаття

Чим небезпечна позика без зазначенного строку повернення грошей

З юридичної точки зору нормою будь-якого правильно оформленого договору позики повинен виступати зазначений в ньому термін дії договору позики.

Ця умова є необов'язковою, але бажаною, щоб в майбутньому позикодавець міг уникнути складнощів в суді. Можливо, складно на перший погляд повірити, що вказівка в розписці терміну повернення позики - це важлива вимога.

Однак за нормою складання юридично правильного документа, короткострокова позика повинна мати крайню дату, після закінчення якої позичальника агентство Creditdebt офіційно може залучити до примусового повернення позики. В іншому випадку розписка без дати повернення може викликати певні суперечки, і швидко повернути кошти у позичальника через рішення суду буде важко.

Ставити чи не ставити?


Як ви вже зрозуміли з пояснень експертів Creditdebt, у Україні договір позики обов'язково повинен мати зазначену дату повернення позики. У разі, якщо гроші не будуть повернуті позикодавцеві у встановлений період, рішення суду може зобов'язати позичальника повернути гроші і навіть з відсотком компенсації за прострочений період (подібні ситуації необхідно обговорювати з експертами Creditdebt в індивідуальному порядку). 

У разі, якщо була складена розписка без дати складання, її не можна розглядати як недійсну. Якщо ж вам знадобиться терміново повернути позику, визначальним фактором терміну повернення стане момент його запитання.

При цьому в Україні договір позики без терміну повернення буде розглядатися з точки зору суду таким же правовим документом, як і розписка із зазначеним терміном повернення грошей. Головна відмінність між ними буде полягати в тому, що в першому випадку дата повернення позики скорочується до 30 днів з моменту пред'явлення в суд відповідної вимоги. Знову-таки, для України термін є загальним тільки для тих випадків, якщо в розписці не вказані інші дати.

Відсутність дати: ризики договору


У разі, якщо був підписаний займ без терміну повернення, позикодавець все одно може отримати виданий позику через суд - подібного роду документ має повне правове і юридична підстава.

Однак відсутність терміну короткострокового договору позики може стати причиною тлумачення розписки як однієї з форм безповоротної фінансової допомоги з боку податківців.

Оскаржити подібну заяву можна разом з експертами Creditdebt, а поки давайте розберемося, чому це неправомірне заяву може доставити вам масу проблем.

Тлумачити закон України подібним чином з боку права абсолютно нетактовно. При цьому податкові зобов'язання з цієї точки зору можуть виявитися негативним для позикодавця. Щоб не попастися в подібну пастку, необхідно розуміти, що юридично є розписка без терміну повернення, і чим фінансова безповоротна допомога від неї відрізняється. І так, до характеристик останньої можна віднести:

  • сума грошей або будь-якого іншого виду майна, передана другій особі на правах договору про дар;
  • відсутність факту складання подібної розписки;
  • це може бути сума кредиту, надана позичальникові без зазначення строку повернення позики в банк.

Ці підстави дозволяють стверджувати, що розписка без дати повернення позики може трактуватися лише як договір без термінупозики.Але найкращим виходом із ситуації буде все ж підписати короткостроковий договір позики, вказавши в ньому найбільш оптимальні для обох сторін терміни повернення боргу з можливістю його дострокового погашення.