Стаття

Чи можуть колектори забрати майно?

Кредити в Україні стали доступними, тому всі мешканці держави, які користуються послугами банку чи кредитних організацій, можуть його оформити. У зв'язку з ситуацією, що виникла, у позичальників часто виникає питання: «Чи мають право колектори вилучати майно?». Українці беруть у борг будь-які речі – від недорогого смартфона до квартири чи машини. Виникла заборгованість виплачується багато років, хоча багато громадян помилково вважають, що гасити відсотки за дрібним побутовим кредитом не обов'язково, оскільки банк спише борг.

Чи мають право колектори накласти арешт на майно?


У разі коли боржник не може оплачувати за взятими зобов'язаннями, боргова сума збільшується в геометричній прогресії залежно від прийнятих умов договору між банком і неплатником. Після збільшення боргової суми в кілька разів фінансова організація прагне повернути гроші будь-якими методами, у тому числі і за допомогою вилучення майна. Як погашення боргу виступає будь-яке майно – побутова техніка у великих масштабах, житло чи автомобіль.

Процедура стягнення передбачає накладення арешту на майно боржника після звернення до суду з позовом з його вилучення та примусової реалізації. Для погашення заборгованості кредитні установи вдаються за допомогою колекторної компанії. Згідно із законом України, самі колектори не мають права забирати майно громадян. Щоб розуміти, чи можуть колектори вилучити майно, розглянемо їхні права та можливості. 

У разі виникнення боргу, колекторська фірма вправі:

 • Повідомити боржника про кредит і термін його погашення.
 • Працюючи з неплатником, з'ясувати причину неплатежів і при спілкуванні запропонувати можливу схему виходу із ситуації.
 • Поінформувати про відповідальність за взятими зобов'язаннями.
 • Повідомити про можливе подання позовної заяви до суду з метою опису майна боржника.
 • Здійснювати контроль за виконанням прийнятого судового рішення та брати участь у діяльності процесу.


Чи можуть колектори заарештувати майно та як з ними боротися?


Відповідно до державного законодавства, колектори не можуть вилучити майно за несплату грошей за кредитом. За даними юридичних компаній, колектори в 99% випадків не звертаються з позовами в судові органи, оскільки це фінансово невигідно і не має сенсу. Більшість дій є незаконними, із якими треба боротися. Просто стягнути майно колектори не зможуть, тому прагнемо швидше зібрати потрібну суму для погашення прострочення за позикою.

Вони зацікавлені у поверненні боргів, тому можуть вимагати позику у жорсткому вигляді з моральною тиснявою на клієнта, шляхом застосування різних методів:

 • Грубити чи хамити під час дзвінків по телефону, вимагаючи гроші.
 • Погрожувати у смс повідомленнях або листах.
 • Колектори можуть лякати накладенням арешту на майно.
 • Принижувати як особистість шляхом розповсюдження оголошень у під'їздах або при спілкуванні з сусідами.

Для боротьби з колекторськими агентствами людям, які мають непогашені кредити, важливо знати свої права:

 • Не контактувати з колекторами та не відповідати на дзвінки та листи. Попередити родичів та близьке оточення, щоб чинили також.
 • Не замислюватись, яке майно можуть описати у разі невиконання умов. Не давати згоди на реструктуризацію заборгованості та інші акційні пропозиції.
 • Якщо виникають спроби сторонніми особами проникнення в житло або на роботу, повідомити про це поліцію та прокуратуру.

Чи реальна чи ні конфіскація квартири?


Часто позичальники цікавляться: «Чи мають право колектори описувати майно, зокрема квартиру, будинок і якщо так, то у яких випадках?». При невиплаті споживчого кредиту кредитор рідко подає до суду на неплатника, йому нецікаві судові розгляди. У випадку, коли квартира чи будинок вважаються заставним майном, то при невиплаті суми погашення боргу конфіскація є цілком реальною.

Щоб відповісти, чи мають право колектори описати майно (житло), розглянемо випадки коли це відбувається і з яких причин. У разі позитивного судового рішення у бік банку арешт майна можливий на:

 1. Заробітну плату та інші рахунки банку неплатника.
 2. Депозит банку.
 3. Цінні папери.
 4. Автотранспорт власника.
 5. Нерухомість (будинок, квартиру).

Як бачимо, є ситуації коли колектори можуть забрати майно. Спочатку борг порівнюється з вартістю майна боржника. Якщо він заборгував невелику суму (наприклад, 2000грн), то її буде утримано із зарплати. При кредиті понад 50 000 грн. колектори можуть описувати рухоме або нерухоме майно з подальшою конфіскацією. Судовий пристав-виконавець має право протягом обумовленого терміну накласти арешт на майно позичальника, вимагаючи відшкодування боргу.

Без суду забрати майно боржника банк не може. Дії з арешту майна неможливі у разі, коли:

 • У будинку прописані неповнолітні діти віком до 18 років.
 • У боржника немає житла, крім заставного житла.
 • Не можна вимагати борг із описом майна, коли позичальник не має права власності.
 • Майно перед укладанням угоди перебувало у заставі.
 • У квартирі прописано людину з обмеженими фізичними чи розумовими можливостями.

Коли потрібно погашати кредити близьких людей?


На питання чи можуть колектори описувати майно, відповідь зрозуміла, але цікавить варіант, коли родич не може оплатити кредит. Припустимо, чоловік оформив кредит і не може його погасити, а як бути дружині та дітям, чи потрібно їм займатися його погашенням?

Подібних ситуацій у житті може бути багато. Головне не впадати в паніку у разі виникнення заборгованості за неможливості викупу взятого зобов'язання. Розглянемо випадки, коли позичальник неспроможна погасити кредит, а близькому оточенню належить зайнятися виконанням взятих зобов'язань:

 1. Коли родичі виступали поручителями під час укладання угоди.
 2. При настанні смерті боржника обов'язки з виплати позички переходять на спадкоємців.
 3. У разі розлучення чоловіка та дружини, один із подружжя виплачує частину боргу, якщо він є претендентом на частину купленого на кредитні суми майна.

Родичі нічого не винні погашати кредит померлого, якщо де вони вступають у права спадщини. У разі розлучення подружжя, чоловік або дружина можуть відмовитися від виплати боргу, якщо не хочуть його погашати.

Куди звертатись за допомогою?


Коли відносини між кредитором та позичальником стають проблематичними, радимо звернутися за допомогою до спеціалістів «Кредитдепт». Не треба чекати, поки борг зростатиме, як на дріжджах, а людина, думаючи про кредит, боїться спілкуватися телефоном і зустрічати гостей. Організація Creditdebt виступає як третя сторона, готова надати професійні послуги між кредитором і позичальником.

Навіть за загрози арешту майна колекторами не потрібно впадати в паніку. Співробітники компанії належним чином налагодять контакт між сторонами та дійдуть компромісного рішення. Безвихідних ситуацій не буває, тому завжди можна знайти позитивне рішення, вдавшись до допомоги професіоналів.