Стаття

Як відбувається стягнення боргів банками

Нестабільність економіки України призвела до стрибка зростання боргів юрособами і фізособами. Особливо гострим стало питання оформлення позик в банку і повернення коштів, порядок якого нещодавно істотно змінився згідно з новою процедурою та порядком стягнення заборгованості по кредиту банком. Щоб не стати жертвою колектора, перше, що радять експерти Creditdebt боржникам, це уважно вивчати документи, які вони підписують на предмет реальності їх виконання. В іншому випадку стягнення боргів банками може перетворитися для боржника в виснажливий і неприємний процес.

Банкам більше не потрібен суд

Головне нововведення, внесене в порядок стягнення боргів банками в Україні, полягає в тому, що тепер, щоб повернути гроші, банк може не подавати позов до суду. Швидко і ефективно отримати документ про стягнення коштів з боржника тепер можна у нотаріуса. А далі відбувається наступне:

  • отримане рішення передається приватним виконавцям або колекторам (зверніть увагу, що ці особи мають відмінності, хоч і надають схожі послуги);
  • третя особа ініціює відкриття провадження у поверненню боргу, щоб отримати відповідне рішення суду;
  • в силу вступає стягнення боргу через банк за виконавчим листом;
  • це дозволяє накласти арешт на майно боржника;
  • далі відбувається стягнення боргу.

Експерти Creditdebt звертають увагу, що тепер в Україні можливе повернення не тільки суми заборгованості, але і відразу всіх коштів позики.

Переуступка прав на стягнення боргу: практичний погляд

Ініціювати стягнення боргу через банк за виконавчим листом в Україні тепер може третя особа. Це правда. Але перш, ніж отримати рішення суду не на користь боржника, банк повинен пройти певні кроки, які не завжди будуть законними і правомірними:

  • Укладення договору про переуступки прав на стягнення боргу між банком і приватним виконавцем. Саме в даному питанні боржник може знайти лазівку, яка дозволить скасувати всі наступні дії банку або колектора, і навіть оформити на ім'я установи претензію щодо розголошення банківської таємниці.
  • Підготовка та подання відповідного позову. Тут вказується ім'я третьої особи і прописуються всі покладені на нього права і повноваження, які йому передав банк.
  • Оповіщення боржника судовою повісткою від імені третьої особи, з яким цікавий раніше ніколи не мав справи. Відповідно, він може розцінювати це як прийом з боку колекторів або недобросовісних осіб, і проігнорувати її.
  • Суд отримує підтвердження, що боржник обізнаний про те, що його чекає повернення боргів в банк. На цій підставі він має право винести заочне рішення.

Що робить колектор в даному випадку. Він займає вичікувальну позицію, чекає закінчення встановлених судом термінів на оскарження позову, отримує в суді заочне рішення разом з виконавчим листом, і далі справа залишається за малим - цілком законним шляхом стягнути з боржника борг. І можливо з арештом і продажем заставного майна.

Дізнайтеся про стягнення до його ініціації

Зміна процедури стягнення боргу через банк призвело до того, що про претензії на повернення коштів боржник може дізнатися тільки тоді, коли на його майно вже буде накладено арешт, а відкриття спору з цього питання принесе фінансові збитки через його складність і тривалості. Відповідно до Закону України, стягнення боргу банком з фізичної особи може бути ініційоване, якщо позичальник не виплачує обумовлену в документах суму внеску на погашення боргу протягом декількох місяців.

Ще один момент, на якому акцентують увагу в Creditdebt - це дострокове виконання зобов'язань. Банк має повне юридичне право подати заяву про це, як тільки у цікавий з'явиться заборгованість. Головна небезпека для боржника полягає в тому, що тепер стягнення боргу банком може бути не тільки прострочених платежів, а й до всієї суми позики. Якщо кошти були оформлені в рахунок застави майна, банк отримує право забрати його в рахунок погашення боргу.

Швидко забрали - швидко продали

Зміни у стягненні боргу за виконавчим листом через банк стосуються не тільки виконавчих осіб. В Україні прискорений процес продажу майна, оформленого в якості заставного. Між відкриттям виробництва і його виставленням на торг залишається всього кілька місяців - від 2-х до 4-х. Запобігти процес продажу можна тільки звернувшись до відповідних судових інстанцій, пройти всі процедури оформлення та збору документів, отримати спеціальне рішення,і тільки потім зупинити або оскаржити процес. 

Тут складність полягає в термінах. Без послуг професійних експертів Creditdebt самостійно встигнути в цей чотиримісячний зазор буде дуже складно. А для деяких просто неможливо. Тому не варто ігнорувати повістки в суд, і обов'язково звертайтеся за допомогою до досвідчених експертам, поки це не стане запізнілим рішенням і не перетворюється в реальну і складно вирішальну проблему.