Стаття

Чи можуть забрати квартиру за комунальні борги

З ростом цін на комунальні послуги і погіршенням економічного становища в країні багатьох жителів України став турбувати питання, чи можуть забрати квартиру за комунальні борги, і за яких умовах зробити це не представляється можливим. Фахівці агентства Creditdebt розповіли про те, після якої суми заборгованості у виконавчих органів з'являється право відбирати житло, хто саме має право забирати майно, а хто - ні, і які заходи можна вжити, щоб не допустити арешт квартири за борги ЖКГ.

Чи законно чи ні відбирати житло за борги по комуналці?


У Києві та інших містах можна почути суперечки між юристами про те, чи можуть забрати приватизовану квартиру за комунальні борги чи ні. Зустрічаються ті, хто стверджує, що це неможливо, і ті, хто говорить, що арештовувати житло в разі виникнення боргу за комуналку законно - дана процедура передбачена законодавством нашої країни. Однак стягнення майна може бути ініційовано далеко не в кожному випадку. 

Ця процедура має свої особливості проведення та вимагає дотримання певних умов. Експерти Кредітдепт кажуть, що найчастіше її використовують для того, щоб залякувати боржників, які відмовляються оплачувати житлову заборгованість, а не в якості ефективного інструменту справляння несплати. Подібні випадки зустрічаються досить часто, тому послуги агентства Кредітдепт включають в себе консультативну та професійну допомогу у вирішенні подібних питань.

Обговорюючи питання, чи можуть забрати квартиру за борги по комунальним послугам, важливо враховувати причину несплати:

 • низький рівень доходу захистить від виселення і справляння майна;
 • достатній рівень доходу і відсутність оплати послуг ЖКГ може стати причиною позбавлення квартири.

У разі виникнення суперечок, суд буде орієнтуватися саме на ці чинники. Зверніть увагу, що при винесенні рішення, чи можуть забрати квартиру за комунальні борги в Україні,чи ні, також будуть враховуватися і інші доводи.


Після якої суми боргів ЖКГ можна втратити житло


Існують певні умови, при яких можливий арешт квартири за комунальні борги. Одне з них - перевищення допустимої суми заборгованості. Вона повинна перевищувати розмір 20 мінімальних заробітних плат згідно з чинним законодавством України. Однак це не означає, що арештоване майно заберуть відразу ж. У боржника буде певний термін часу на рішення і усунення проблеми.

Вагомою причиною, чи можуть забрати квартиру за борги ЖКГ,можуть стати наступні фактори:

 • наявність відповідної постанови суду;
 • офіційну відмову боржника від виконання судового рішення;
 • відсутність доходу, але наявність більше двох житлових недвижимостей.

В даному випадку стягнення майна в рахунок погашення боргу і його продаж на аукціоні вважається законною і обґрунтованою процедурою. Але навіть після цього примусово виселити з квартири фізична особа буде непросто - для цього буде потрібно заводити окремий судову справу.

На питання, чи можуть забрати квартиру за борги по ЖКГ, експерти Кредітдепт відповідають позитивною. Але при це додають, що сама процедура арешту, стягнення і виселення дуже непроста. Тому боржників частіше лякають можливістю подібного вирішення питання, ніж реалізують її.

Коли житло відібрати не зможуть


Є кілька причин, коли суд  не може забрати квартиру за борги ЖКГ:

 • Розмір боргу. Якщо він менше 20 офіційних "мінімалок".
 • Наявність не більше одного житла. Якщо у боржника в приватизації знаходиться тільки одне житло, суд не може накласти на нього арешт і примусово продати нерухомість на аукціоні.

У будь-якому іншому випадку майно можуть заарештувати і продати на електронних торгах. Але, як вже говорилося вище, навіть після цього ініціювати примусове виселення громадянина України навіть з уже реалізованого житла, буде не так-то просто. 

Як запобігти втраті майна


При наявності таких факторів і умов можна оформити договір про реструктуризацію боргу, що дозволить уникнути багатьох неприємностей, включаючи арешт квартири за комунальні борги:

 • наявність боргу за обслуговування житла;
 • заборгованість за ЖКГ;
 • відсутність можливості своєчасного погашення всієї суми боргу;
 • бажання уникнути судового розгляду.

Щоб ініціювати процес реструктуризації, можна звернутися до компаній або підприємствам, які офіційно представляють житлово-комунальні послуги. У разі укладення договору, боржник отримує можливість щомісячного рівномірного погашення боргу. При цьому він повинен буде своєчасно погашати всі поточні і майбутні оплати по послугах ШКТ.

Експерти Кредітдебт звертають увагу, що укладення договору про реструктуризацію може бути підписаний не більше, ніж на п'ять років. Термін виплат буде залежати від суми заборгованості. Існує також можливість збільшення терміну, але для цього повинні бути вагомі підстави. 

Особливості процедури стягнення 


Міркуючи на тему, чи можуть забрати приватизовану квартиру за комунальні борги, вище були наведені умови, коли це можливо, а коли - ні. Однак в даній процедурі існує кілька особливостей, про які варто знати:

 • представники ЖКГ мають право вимагати погашення заборгованості;
 • вони не можуть загрожувати забрати квартиру за борги ЖКГ - подібна поведінка є протизаконним і в деяких випадках - караним.

Вимога про погашення заборгованості постачальник житлово-комунальних послуг може подати в суд, якщо боржник відмовляється від виплат і укладення договору. Крім вимоги про виплату боргу, представництво ЖКГ також може

 • додати до суми інфляційний індекс за весь термін прострочених платежів;
 • просити оплатити додаткові 3% річних.

На сьогоднішній день постачальник послуг має право подати до суду заяву з проханням видати відповідний наказ про виплату боргу. У разі винесення судом даного наказу, споживач послуг має повне право оскаржити його і скасувати на підставі незаконності вимог. У разі несвоєчасної відміни, дане рішення він буде зобов'язаний виконати.

Зверніть увагу, що згідно з правилами наказного провадження, винесення подібного наказу може відбуватися без необхідності виклику в суд сторін, що беруть участь у справі.

Як бачите, відповідь на питання, чи можуть забрати квартиру за комунальні борги в Україні, є позитивним, але має свої нюанси. У разі правильного підходу до вирішення проблеми, а також допомоги експертів Кредітдепт, уникнути арешту квартири за борги ЖКГ цілком реально з мінімальними втратами для боржника.