Розглянемо поняття позовної боргу
Перш, ніж перейти до розгляду питання, який термін позовної давності по кредиту в Україні, варто розібратися в самому понятті позовної боргу, в яких випадках і чому боржникові важливо знати про подібний юридичному явище, і які існують тонкощі і нюанси в цьому питанні.Якщо говорити максимально простою і зрозумілою мовою, то строк позовної давності кредиторської заборгованості є позначений законодавством України періодчасу,після закінчення якого кредитор або банк вже не зможуть вимагати від позичальника погасити взятий на себе кредитний борг.
Це означає наступне:
- фінансова установа втрачає можливість стягувати заборгованість з фізичної особи будь-якими способами - ні через судовий розгляд, ні через продаж боргу колекторським службам;
- боржник може не виплачувати взяті в борг гроші, і повністю звільняється від усіх фінансово-боргових зобов'язань.
Існує певний період, коли починається термін позовної давності по кредиту, а також умови, при яких фізична особа може скористатися таким правом:
- боржник у разі не намагався змінити ситуацію, не реагував і ігнорував будь-які вимоги про погашення боргу;
- кредитор протягом встановленого періоду часу не робив ніяких спроб зв'язатися з позичальником, не вимагав і не нагадував йому про повернення грошей;
- відсутність доказів того, що між сторонами відбувалося спілкування на предмет необхідності та умов заборгованості. Так само як будь-яка кореспонденція паперового та електронного характеру: листи з попередженнями про можливість примусового стягнення та вимоги повернення позики, зустрічі з адвокатами і юристами, ведення інших форм переговорів.
Зверніть увагу, що період, коли настає термін позовної давності по кредиту для банку і після продажу заборгованості колекторам - це два різні терміни, кожен з яких ідентифікується в індивідуальному порядку в залежності від умов, на яких боржник зміг взяти позику.
Детальніше про терміни
Термін позовної давності по кредитах в Україні складає 36 місяців або 3 роки. При цьому основний заковика і складністю вирішення даного питання довгий час залишається момент, після якого можна починати відраховувати строк позовної давності по кредиту і як рахувати точну дату, юристи сперечаються між собою не перший рік.Існує кілька думок на рахунок, який термін позовної давності по кредитах вважати правильним, і з якого моменту можна вести відлік трирічного режиму очікування:
- З моменту, коли закінчується термін дії підписаного договору / угоди між сторонами.
- З моменту укладення договору та його офіційного підписання двома сторонами.
Як показує практичний багаторічний досвід фахівців Кредітдепт, позовної термін давності по кредитах починають відраховувати з моменту надходження останнього проведеного платежу або останнього зареєстрованого (і має можливість підтвердження) взаємодії з офіційним представником або особою фінансової установи. Навіть відправка і отримання поштою повідомлення-повідомлення про те, що термін позовної давності по кредиту закінчується, і позичальник буде ініціювати подачу судового позову, також можна розглядати як одну з форм контакту.

Коли починати відлік: орієнтуємося на умови ситуації
Як уже згадувалося вище, існує різниця, яким є термін позовної давності покредиту,в залежності від умов і ситуації, в якій опинився боржник. Про середньостатистичних і найбільш поширених умови та строки експерти розповіли вище.Тепер пропонуємо розглянути варіанти нетривіальних ситуацій.
Може трапитися ситуація, коли минув строк позовної давності по кредиту і колектори прийшли прямо на поріг квартири, але боржника вже немає в живих, а виплата заборгованості "перейшла у спадок" до його родичів. Тут потрібно розуміти, на що мають право колектори і термін позовної давності для конкретного випадку.
Принцип обчислення строку позовної давності по кредитах в Україні в даній ситуації буде іншим - кредитор має в своєму розпорядженні всього півроку для пред'явлення вимоги про повернення заборгованості.При цьому півроку відраховуються не з дня смерті боржника, а з моменту вступу спадкоємця в права спадкування.
Якщо в двері стукають колектори
На жаль, незважаючи на те, що термін позовної давності кредиторської заборгованості має свої тимчасові рамки і обмеження, ситуація, коли додому до боржника несподівано приходять колектори з вимогою погашення боргу, не є новою і незвичною. У такій ситуації позичальник повинен знати свої права і вміти на законних підставах відстоювати їх:- не вступати в контакт з колекторами;
- не реагувати на їх провокаційні дії;
- не відчинила дверей / не відповідати на дзвінки та повідомлення;
- в разі застосування на адресу боржника неправомірних дій, відразу викликати наряд поліції.
Якщо ж позичальник впевнений, що минув строк позовної давності по кредиту, а колектори все так же продовжують сипати погрозами і порушувати межі особистого простору, варто звернутися за консультацією до фахівців Кредітдепт, і спільними зусиллями вирішити неприємну ситуацію.