Стаття

Як дізнатися, чи минув строк позовної давності по кредитах в Україні, і що робити в такому випадку

Кількість боргових зобов'язань фізичних і юридичних осіб в Україні перед фінансовими організаціями значно зросла за останні кілька років. Погіршення економічної ситуації в країні і світі призвело до популяризації кредитування в дрібних сумах,і до того, що до фахівців агентства Creditdebt все частіше стали звертатися з питаннями, який термін позовної давності в Україні, як правильно повертати заборгованість, якщо немає можливості зробити це в встановлені договором терміни, що робити, якщо представники колекторської фірми вимагають повернути позику неправомірний спосіб,і як правильно зрозуміти, який термін позовної давності по кредиту можна вважати вичерпаним, щоб на законних підставах отримати право подати в суд і вчасно почати складати відповідні позови. Відповіді на всі ці питання від фахівців Кредітдепт можна знайти нижче, а також скористатися консультацією та іншими послугами агентства в Києві і будь-якому іншому місті України.

Розглянемо поняття позовної боргу

Перш, ніж перейти до розгляду питання, який термін позовної давності по кредиту в Україні, варто розібратися в самому понятті позовної боргу, в яких випадках і чому боржникові важливо знати про подібний юридичному явище, і які існують тонкощі і нюанси в цьому питанні.

Якщо говорити максимально простою і зрозумілою мовою, то строк позовної давності кредиторської заборгованості є позначений законодавством України періодчасу,після закінчення якого кредитор або банк вже не зможуть вимагати від позичальника погасити взятий на себе кредитний борг. 

Це означає наступне:
 • фінансова установа втрачає можливість стягувати заборгованість з фізичної особи будь-якими способами - ні через судовий розгляд, ні через продаж боргу колекторським службам;
 • боржник може не виплачувати взяті в борг гроші, і повністю звільняється від усіх фінансово-боргових зобов'язань.

Існує певний період, коли починається термін позовної давності по кредиту, а також умови, при яких фізична особа може скористатися таким правом:

 • боржник у разі не намагався змінити ситуацію, не реагував і ігнорував будь-які вимоги про погашення боргу;
 • кредитор протягом встановленого періоду часу не робив ніяких спроб зв'язатися з позичальником, не вимагав і не нагадував йому про повернення грошей;
 • відсутність доказів того, що між сторонами відбувалося спілкування на предмет необхідності та умов заборгованості. Так само як будь-яка кореспонденція паперового та електронного характеру: листи з попередженнями про можливість примусового стягнення та вимоги повернення позики, зустрічі з адвокатами і юристами, ведення інших форм переговорів.

Зверніть увагу, що період, коли настає термін позовної давності по кредиту для банку і після продажу заборгованості колекторам - це два різні терміни, кожен з яких ідентифікується в індивідуальному порядку в залежності від умов, на яких боржник зміг взяти позику.

Детальніше про терміни

Термін позовної давності по кредитах в Україні складає 36 місяців або 3 роки. При цьому основний заковика і складністю вирішення даного питання довгий час залишається момент, після якого можна починати відраховувати строк позовної давності по кредиту і як рахувати точну дату, юристи сперечаються між собою не перший рік. 

Існує кілька думок на рахунок, який термін позовної давності по кредитах вважати правильним, і з якого моменту можна вести відлік трирічного режиму очікування:

 • З моменту, коли закінчується термін дії підписаного договору / угоди між сторонами. 
 • З моменту укладення договору та його офіційного підписання двома сторонами.

Як показує практичний багаторічний досвід фахівців Кредітдепт, позовної термін давності по кредитах починають відраховувати з моменту надходження останнього проведеного платежу або останнього зареєстрованого (і має можливість підтвердження) взаємодії з офіційним представником або особою  фінансової установи. Навіть відправка і отримання поштою повідомлення-повідомлення про те, що термін позовної давності по кредиту закінчується, і позичальник буде ініціювати подачу судового позову, також можна розглядати як одну з форм контакту.Коли починати відлік: орієнтуємося на умови ситуації

Як уже згадувалося вище, існує різниця, яким є термін позовної давності покредиту,в залежності від умов і ситуації, в якій опинився боржник. Про середньостатистичних і найбільш поширених умови та строки експерти розповіли вище. 
Тепер пропонуємо розглянути варіанти нетривіальних ситуацій.

Може трапитися ситуація, коли минув строк позовної давності по кредиту і колектори прийшли прямо на поріг квартири, але боржника вже немає в живих, а виплата заборгованості "перейшла у спадок" до його родичів. Тут потрібно розуміти, на що мають право колектори і термін позовної давності для конкретного випадку. 

Принцип обчислення строку позовної давності по кредитах в Україні в даній ситуації буде іншим - кредитор має в своєму розпорядженні всього півроку для пред'явлення вимоги про повернення заборгованості.При цьому півроку відраховуються не з дня смерті боржника, а з моменту вступу спадкоємця в права спадкування.

Якщо в двері стукають колектори

На жаль, незважаючи на те, що термін позовної давності кредиторської заборгованості має свої тимчасові рамки і обмеження, ситуація, коли додому до боржника несподівано приходять колектори з вимогою погашення боргу, не є новою і незвичною. У такій ситуації позичальник повинен знати свої права і вміти на законних підставах відстоювати їх:

 • не вступати в контакт з колекторами;
 • не реагувати на їх провокаційні дії;
 • не відчинила дверей / не відповідати на дзвінки та повідомлення;
 • в разі застосування на адресу боржника неправомірних дій, відразу викликати наряд поліції.

Якщо ж позичальник впевнений, що минув строк позовної давності по кредиту, а колектори все так же продовжують сипати погрозами і порушувати межі особистого простору, варто звернутися за консультацією до фахівців Кредітдепт, і спільними зусиллями вирішити неприємну ситуацію.