Стаття

Як, коли і чому відбувається списання боргу по кредиту

Ситуації , коли фізособа чи юрособа беруть кредити, а потім позбавляються можливості на його погашення, стали буденністю. Пандемія привела до того, що безгрошів'я в Україні стало скоріше нормою, ніж винятком. Обсяг безробіття зростає, кредитодавці стають чи не монополістами, встановлюючи на ринку вигідні для них ставки по кредитах. Позичальники стають боржниками, які не мають можливості повернути борг. Залишається тільки сподіватися на списання заборгованості. В Україні це досить нова процедура, і далеко не кожен боржник знає про своїх подібних правах. Банки, в свою чергу, не прагнуть популяризувати можливість списання боргу по кредиту - їм цей процес принесе збитки, і установі доведеться забути про повернення коштів.Однак подібна процедура цілком законна і є ефективним способом розпрощатися з боргами. Експерти Creditdebt розкажуть про це докладніше, а також готові надати будь-яку консультацію і допомогу в списання боргу по кредиту в Україні.

Перш, ніж взяти позику

Уникнути заборгованості банку просто - перш, ніж звертатися за боргом, позичальникові варто подумати про наступне:

 • чи зможе він повернути гроші згідно із зазначеними в документах термінами;
 • погасити заборгованість в разі її виникнення і згідно з установленим порядком;
 • заздалегідь продумати запасні варіанти погашення боргу в разі виникнення складнощів з основним джерелом доходу.

Право на законне списання боргів по кредитах не звільняє позичальника від відповідальності. Не варто покладатися виключно на відкриття судового провадження, відкриття спору або що послуги професіоналів Creditdebt допоможуть впоратися з будь-якою проблемою. Не варто забувати про етичну складову питання - влазити в заборгованість,заздалегідь замислюючись про списання боргів за кредитами, нечесно і може принести серйозні збитки обом сторонам спору.

Є кредит, але немає грошей - вирішуємо ситуацію правильно

Якщо ви вже опинилися в подібній ситуації, потрібно правильно підійти до її вирішення:

 • Не варто уникати зустрічей з колекторами. За умови, що їх дії не суперечать закону і не порушують ваші права, як громадянина України.
 • Відповідайте на дзвінки і позови банку. Приєднуйтеся до переговори, відвідуйте зустрічі в призначений час - постарайтеся вирішити ситуацію полюбовно.
 • Грайте на випередження. Якщо позичальникові нічим погасити борг,він розуміє це і тверезо оцінює ситуацію, варто першим піти в банк, не чекаючи офіційного виклику або заяви зустанови. Обидві сторони зацікавлені в швидкому погашенні заборгованості. Адекватне ставлення з боку позичальника допоможе розташувати кредитодавця і знайти оптимальне вирішення проблеми.

Можлива й інша ситуація - безнадійний борг. Він стає таким, коли позикодавця визнають неплатоспроможним. В даному випадку він не може погасити ні відсотки заборгованості,ні тіло самого кредиту.

Вигоду від списання отримають всі

Як би дивно це не прозвучало, але списання боргу по кредиту в Україні вигідно обом сторонам. Для позичальника вигода очевидна - з нього знімають необхідність повернення коштів, а позикодавець втрачає будь-які права чинити на нього будь-який вплив і вимагати повернути гроші. З банком ситуація здається менш прозорою.

Експерти Creditdebt пояснюють, що робота з безнадійними кредитами робить негативний вплив на банківську установу. Страждає звітність, а при наявності відразу декількох подібних боргів - фінансовий стан організації в цілому. Інвестори перестають довіряти банку, його репутація і капіталовкладення знижуються, що може призвести до повного банкрутства. 

Підписуючи указ про списання боргів за кредитами, установа отримує відразу кілька переваг:

 • звільнення резервів;
 • зниження навантаження на капітал;
 • можливість працювати з новими позичальниками.

Але це не означає, що якщо у боржника немає можливості погасити заборгованість, банк відразу її простить і зробить списання. Існують певні умови, які вважаються вагомими підставами для цього. І відсутність грошей на даний період часу не входить до цього переліку.

Умови для списання боргу

Процедура повернення коштів включає в себе кілька етапів. Після перших прострочень платежів банк призначить пеню або встановить штрафні санкції до позичальника. Якщо останній доведе свою тимчасову неплатоспроможність, фінансова установа може піти на поступки. В такому випадку відсотки можуть бути анульовані, борг - рефінансований, а позичальникові дадуть "канікули", під час яких пеня нараховуватися не буде.

У разі, якщо домовитися не вдається, повернення коштів банку доводиться домагатися через суд. Це тривалий і складний процес, який забирає і час, і досить великі суми грошей. У разі програшу, можна домогтися списання боргу по кредиту після суду. 

Набагато простіше домовитися, ніж витрачати зусилля на судові розгляди - вони не вигідні для обох сторін. Альтернативою стає звернення фінансової установи до колекторської компанії або іншій третій уповноваженій особі за допомогою передачі частини прав на стягнення заборгованості.

Коли процедура повернення коштів стає неможливою за всіма попередніми сценаріями, залишається списання боргів по кредитах фізичних і юридичних осіб. Підставою для цього можуть виступати кілька факторів:

 • смерть боржника;
 • позичальника визнають безвісти зниклим, з ним неможливо зв'язатися жодним доступним шляхом;
 • відсутність у позичальника цінного рухомого і нерухомого майна, грошей і будь-яких інших засобів, які можуть виступити в якості заставного майна;
 • невеликий розмір суми, який простіше "пробачити", ніж судитися за нього;
 • закінчення строку давності позову.

Creditdebt рекомендує окрему увагу приділити останнього пункту. Закінчення строку списання боргу по кредиту може послужити вагомою підставою для анулювання заборгованості. Якщо банк звернеться до суду через три роки з моменту останнього платежу боржника або початку нарахування боргу, зазначеного в документах, його претензії не будуть мати ніякої юридичної сили. Позичальник може подати зустрічну заяву і за підтримки фахівців Creditdebt з ймовірністю в 99% виграти справу про списання боргів за кредитами.