Стаття

Що робити, якщо загрожують колектори

Активне зростання ринку кредитування України і розвиток цієї галузі призвели до того, ч то багато українців стали сліпо покладатися на позику, абсолютно не замислюючись про фінансову можливості їх погашення. В результаті заборгованість зростає, оплачувати борг нічим, рівень і якість життя знижується, зростає рівень стресу, колектори погрожують розправою і здається, що виходу із ситуації годі й шукати. Фахівці Creditdebt вирішили відповісти на найпоширеніші питання про те, що робити, якщо вам загрожують колектори, як правильно вести себе в подібній ситуації, і коли колекторські дії порушують закон і можуть стати причиною звернення до суду з боку позичальника.

Особливості роботи колекторських агентств


Насамперед варто зазначити, хто ж такі колектори і наскільки законним є їх право на стягнення оплати чужого кредиту, дзвонити з погрозами і навіть приходити додому з вимогами погасити заборгованість. Фактично, такі компанії є факторинговими фінансовими компаніями, які надають свої послуги іншим фінансовим установам в рамках позначених законом повноважень. 

Важливо розуміти такі особливості роботи агентств:

 • подібні компанії викуповують у банку право стягнення боргу зборжника;
 • вартість покупки такого права менше суми самого боргу;
 • колектори отримують право вимагати стягнення всієї суми боргу.

Щоб розуміти, що робити, якщо загрожують колектори в Україні, потрібно розуміти, від кого саме надходять погрози. У нашій країні є два види фінансових установ, які мають право вимагати погашення боргу - колекторська компанія і приватні виконавці. Часто їх плутають між собою, але це різні організації - вони відрізняються наявними у них повноваженнями. 

Якщо колектор може зробити практично все, що йому захочеться (природно, без відповідних юридичних і законних підстав), то приватні виконавці мають повноваження, схожі з державними виконавчими службами. Їх головне завдання - виконання винесених судових рішень. При цьому у служби немає прав на володіння самої заборгованості - тільки право стягнення суми боргу на користь сторони, яка виграла судовий розгляд.

Чим займаються колекторні агентства


Далеко не всім банкам вигідно самостійно займатися поверненням клієнтської беззаставній заборгованості. Тому рішення таких питань вони звикли перекладати на колекторські агентства. Виходить, що банк вже не несе відповідальності за подальші дії і вибрані колекторами методи стягнення заборгованості - йому важливий результат. Юридично фінансова установа не має ніякого відношення до наслідків "вибивання" боргу. 

У Києві та Україні в цілому часто зустрічаються випадки, коли загрожують колектори, і що робити в такому випадку громадяни просто не знають. Їм починають надходити регулярні загрозливі дзвінки на особисті і робочі телефони, їм починають загрожувати фізичною розправою над ними або їх родичами, близькими та майном. Подібні дії є протизаконними. При наявності доказів боржник,якому загрожують колектори в Україні, може подати в суд на агентство і вимагати фінансового відшкодування за завдану йому матеріальну чи моральну шкоду.


Законні дії колекторів


Щоб розуміти, як правильно себе вести і що робити, якщо загрожують колектори, потрібно розуміти межі їх повноважень та законність дій, які вживаються. Фахівці Кредітдепт кажуть, що не завжди потрібно поспішати скаржитися на колекторське агентство. Потрібно переконатися в незаконності їхніх дій, мати підтвердження порушень їх повноважень і головне - розуміти, коли вони діють законно, а коли роблять справжні загрози від колекторів.

Існує всього дві дозволені стадії стягнення боргу колекторами:

 • Інформування боржника про перехід його боргу до іншої компанії. В даному випадку допускаються інформаційні (і тільки такі!) Дзвінки на мобільний і домашній телефони, відправка електронних листів і повідомлень в соціальних мережах.
 • Приватне інформування в разі неефективності попереднього кроку. Представники агентства можуть встановити особистий контакт з боржником, приїхавши до нього на роботу, додому, намагаючись провести переговори, відправляти претензіальние листи.

Але що робити, якщо загрожують колектори, і якщо вони перевищують свої повноваження? І взагалі, чи мають право погрожуватиколектори,вимагаючи виплати заборгованості? Ні, ні і ще раз ні. Це все незаконні і неправомірні дії, які необхідно припиняти. Складність в тому, що якщо загрожуютьколектори,жертва теж буде обмежено в своїх повноваженнях.

Коли дії колекторів перевищують їх повноваження


Коли позичальник не знає, що робити, коли загрожують колектори, краще не робити нічого до консультації з юристом або відповідним уповноваженим особою. Стягувачі боргу мають такі ж права, як і боржник, і теж можуть подати на нього в суд, якщо у відповідь на їх неправомірні дії (які ще потрібно буде довести) він відповість агресією, погрозами або навіть фізичною розправою. 

Основна складність вирішення питання, що робити, коли колектори погрожують, полягає в тому, то в Україні їх діяльність не регламентується законом. У своїй діяльності вони спираються лише на чинне кримінально-процесуальне та цивільне законодавство. Згідно з ним незаконними діями колекторів можна вважати:

 • зустрічі, які заздалегідь не були узгоджені з боржником. Сюди відносяться також відвідування роботи або будинку позичальника без попередження;
 • дзвінки у позаробочий час в період з 8:00 до 22:00;
 • будь-які форми загроз, що стосуються здоров'я, власності і свободи боржника і його близьких;
 • розкриття конфіденційної інформації і її поширення, яку колектори отримують від банку;
 • анонімність дій;
 • відмова в наданні підтверджуючих документів про факт передачі та викупу боргу від банку агентству;
 • податкові та обманні дії, спрямовані на стягнення заборгованості;
 • стягування офіційного доходу або власності, що знаходиться у володінні боржника без наявності відповідного судового рішення.

Якщо ж ви зіткнулися з тим, що вам  загрожують колектори, куди звертатися потрібно знати заздалегідь - це дозволить убезпечити себе і близьких від неприємностей і законним шляхом вирішити спір.

До кого звернутися за допомогою


Відповідь на питання, чи можуть загрожувати колектори, однозначно негативний. Явні і очевидні загрози є несанкціонованими і протизаконними діями. Представники колекторських агентств можуть тільки висилати попередження і інформувати про необхідність погашення боргу. Але не більше.

Існує кілька місць, куди звертатися, якщо загрожуютьколектори:

 • такі юридичні агентства, як Creditdebt;
 • приватні юристи;
 • суд;
 • поліція.

Як би не йшли справи, важливо пам'ятати, що зазвичай банки продають фінансовим агентствам невеликі суми боргів, заради яких навряд чи хтось зважиться на грубі протизаконні дії і фізичне насильство, псування майна. Це кримінально карані дії. Слід пам'ятати, що будь-яка форма погрози на адресу боржника є відхиленням від норми закону. Єдиний спосіб отримати гроші - судова ухвала, отримання якого вимагає певного часу і сил. Когда должникам угрожают коллекторы, в большинстве случаев они рассчитывают на то, что они не имеют глубоких знаний в этом вопросе и недостаточно ориентируются в законодательстве страны.

Если коллекторы без предупреждения придут домой или на работу к должнику, он имеет полное право не впускать их и даже вызвать полицию, если незваные посетители будут силой пытаться проникнуть в помещение. В Уголовном кодексе Украины сразу несколько статей регламентируют данные действия в качестве противоправных и предусматривают соответствующую норму наказания. Единственным условием для открытия уголовного дела являются подтвержденные доказательствами факты угрозы.