Стаття

Оцінка майна боржника в Україні

Що являє собою оцінка майна боржника: особливості процедури


Закон України складено таким чином, щоб завжди захищати права потерпілого і знаходити оптимальні шляхи вирішення для його проблем. Тому незалежно від того, чи є ви фізичною або юридичною особою, якщо ваш боржник відмовиться виплачувати заборгованість в терміни, обумовлені договором або іншим документом, алгоритм стягнення, схвалений і офіційно постановлений судом, змусить боржника тим чи іншим способом повернути зазначену суму.
Якщо ж боржник "несподівано" оголосить про банкрутство, а також в разі його відмови виплачувати борг, суд може видати постанову на здійснення повного або часткового арешту його рухомого і нерухомого майна з метою подальшої його реалізації. Ця процедура дозволить погасити борг. Проте, щоб продати майно боржника, заздалегідь необхідно провести комплексну оцінку майна боржника громадянина України. Робота оцінювача дозволить чітко розуміти загальну вартість наявних у боржника активів.
У даному випадку вам просто не обійтися без допомоги фахівця нашого агентства Creditdebt. Професійна оцінка майна боржника згідно з критеріями, встановленими законодавством України, позбавить вас від помилок і унеможливить обман з боку боржника.

Що являє собою оцінка майна

Порядок цієї процедури, а також особи, які мають юридичне право оцінювати майно, прописані в статті чинного законодавства країни. Основне завдання заходів, що робляться, - оцінити реальну ринкову вартість активів боржника, щоб мати можливість надалі продати їх у встановленому законом порядку на спеціально організованих торгах. Виручена сума стане базовим капіталом для погашення заборгованості.
Проводити оцінку майна боржника фізичної особи можуть декілька осіб залежно від конкретного випадку:
  • судовий пристав, який призначається судом, і послуги якого є безкоштовними.
  • незалежний фахівець - експерт в області оцінки майна, на плечі якого лягає відповідальність за виконання практичної частини процедури.
Подібна послуга в Creditdebt дозволять вам заощадити особистий час і нерви на простій в чергах під кабінетами судових приставів, намагаючись з'ясувати, на якому етапі знаходиться ваша справа.

Особливості проведення процедури судовим приставом

Оцінка майна боржника судовим приставом ввіряє офіційному представникові не лише юридичне, але і фізичне право на доступ до будь-яких цінних паперів і речей боржника. Також він повинен:
  • провести й організувати дії, необхідні для встановлення точної ринкової ціни на майно, що перебуває під арештом;
  • мати чіткі уявлення про галузь, з якою він працює;
  • підшукати і найняти оцінювача, який виконуватиме безпосередню оцінку і встановлення актуальних цін на майно боржника на цей час.
На пошук і наймання оцінювача у пристава є не більше, ніж один календарний місяць. При цьому постанови про оцінку майна боржника не є точкою відліку - він починається тільки після того, як представник суду офіційно вступає на свою посаду.

У чому полягає робота оцінювача

Оскільки порядок оцінки майна боржника включає залучення третьої незацікавленої особи, краще заздалегідь потурбуватися про найм оцінювача в Creditdebt. Згідно з законодавством України, у своїй роботі оцінювач Creditdebt може використати будь-яку зручну для нього методику оцінки майна боржника. Головна умова - встановлення актуальної ринкової ціни майна на момент проведення з ним спекулятивних дій.
Найчастіше оцінювачем використовуються такі методи:
  • Прибутковий. Майно розглядається в розрізі можливості його експлуатації з метою отримання прибутку. При цьому обов'язково розраховується приблизний експлуатаційний термін, після закінчення якого боржник виплатить усю суму боргу. Наприклад, здача будинку або квартири в оренду.
  • Порівняльний. Заставне майно порівнюють в ціні з наявними на ринку аналогами. Для цього використовуються спеціально передбачені критерії, які відрізнятимуться залежно від виду нерухомості.
  • Витратний. Позичальник оцінює майно боржника з точки зору можливих витрат на усунення в ньому вад з боку позивача. Таким чином обов'язкова оцінка майна боржника при банкрутстві дозволить виключити з суми майна витрати, необхідні на ліквідацію вад.
У разі незадоволення однієї зі сторін результатами роботи оцінювача і наявності реальних доказів його помилки, суд може призначити повторну оцінку майна боржника.

Терміни та інші тонкощі

Зверніть увагу, що зовсім нещодавно в Україні були змінені деякі особливості в оскарженні оцінки майна боржника і самій процедурі в цілому. Щоб не пропустити термін оцінки майна боржника, упізнати реальну вартість майна, правильно оформити усі необхідні документи відповідно до чинного законодавства, рекомендуємо звертатися за допомогою до фахівців Creditdebt.
Тут знають, як повинна проводитися якісна оцінка майна боржника судом і приватним оцінювачем, на що звертати увагу в першу чергу, якому алгоритму віддавати перевагу в тому або іншому випадку, і як досягти найкращого результату для клієнта.