Стаття

Як правильно передати борг колекторам?

Згідно з численними дослідженнями міжнародного рейтингового агентства Fitch, питома вага проблемної кредитної заборгованості в українських банках може досягти 46% і це тільки за півроку. Тому передача боргу колекторам - завжди актуальне питання для багатьох банків і фінансових організацій. Через відсутність співробітників, необхідних ресурсів і часу, багато кредитних установ просто не можуть самостійно вирішити проблеми і звертаються до колекторів. Розглянемо, як продати борг колекторам, а також що робити, якщо борг продали колекторам.

Чому і які борги продаються банком?


Банки, кредитні, фінансові організації самостійно приймають рішення продати борг фізичної особи колекторам. Це відбувається в тому випадку, якщо у банку немає впевненості, що борги будуть своєчасно погашені, відсутній відділ, який займається простроченням, або робота з позичальником призведе до значних фінансових витрат. Найчастіше банки звертаються по допомогу через 3-6 місяців прострочення.
Колекторські агентства в своєму штаті мають досвідчених співробітників, включаючи психологів, які здатні вплинути на боржників. Організації скуповують виключно ті борги, які дозволяють отримати прибуток. Це такі види заборгованості:

 • кредитні кошти;
 • борги за договором поставки;
 • позики;
 • борги на підставі договору підряду;
 • борги за виконавчим листом.

Якщо в офіційному договорі прописано, що можлива переуступка прав, значить продаж боргу юридичної особи колекторам буде законною. 

Як продати борг фізичної особи колекторам? 


Законом регулюється процедура продажу боргів фізичних осіб колекторам. З 14 липня 2021 року почне діяти закон «Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості»,згідно з яким банки і фінансові установи зобов'язані не тільки укладати договори виключно з юридичними особами, які є в спеціальному Реєстрі колекторських компаній, але і повідомити про це НБУ. При порушенні норм поведінки з боржниками дооллектор очікує штраф у розмірі від 51 до 102 тис. Грн. Що стосується банків і інших кредиторів, які уклали договір з колекторською компанією, яка відсутня в реєстрі, то їм загрожує сума від 85 до 136 тис. Грн.

Продати борг колекторам в Україні нескладно. Після прийняття рішення банк знаходить необхідну колекторську службу і укладає з нею договір.

Продати борг фіз особи колекторам можна на таких умовах:
 • згідно з договором цесії, представники колекторської компанії можуть правомірно пред'являти вимоги погашення боргу;
 • без переуступки прав вимог - агентство просто виконує доручення від банку, а платити потрібно банку.

Про передачі боргу боржника зобов'язаний повідомити спочатку банк, а потім і колектори. Якщо вони цього не зробили, будь-яке їхнє дійстві може розцінюватися як вимагання. 


Якщо колектори викупили, борг що робити?


Навіть якщо борг проданийколекторам,його доведеться повертати.Колектори мають право використовувати різні юридичні та психологічні інструменти для впливу на боржника: дзвінки, зустрічі, арешт майна, звернення до судів інші. Продаж боргу юридичної особи колекторам означає, що вони будуть дзвонити і використовувати ці всі методи до тих пір, поки борг не погаситися. 

Спочатку боржник отримує повідомлення, в якому зазначена докладна інформація про третіх осіб. Що робити, якщо борг проданий колекторам? Для початку не панікуватиі виконати ряд дій:

 • Уточнити назву агентства, а також запросити юридична підстава угоди - договір цесії.
 • Якщо вже продали боргколекторам,потрібно перевірити, щоб така організація була в реєстрі колекторів.
 • Звернутися до свого банку, де брали кредит і взяти довідку з сумою штрафу, розміром пені.
 • Дізнатися нові реквізити для оплати заборгованості.

Рекомендується не просто спілкуватися по телефону, але і вести офіційну переписку, це буде зайвим підтвердженням правомірності вчинків з боку колекторів. 

На які заходи можуть піти колектори?


Не можна ігнорувати повідомлення про погашення заборгованості і бігати від колекторів. Можна зустрітися з ними, пояснити фінансове становище, причини неповернення боргу і узгодити новий графік погашення. 

Якщо боржник йде на співпрацю, колектори пропонують розглянути різні схеми погашення, надають допомогу в продажу майна, пропонують знижку за умови швидкого погашення або перекредитування під низький відсоток. При відмові йти назустріч, колектори мають право звернутися до суду. В такому випадку доведеться платити не тільки сам борг, а й судові витрати. Законом забороняються загрози і шантаж, а також робота з інвалідами, неповнолітніми та недієздатними особами, які перебувають на лікуванні.

Переваги та недоліки продажу боргових зобов'язань колекторам


Багатьох цікавить питання, а чи можна продати борг колекторам? Звичайно можна, якщо все грамотно оформити, то в цьому немає нічого протизаконного. При цьому є ряд нюансів, на які варто звертати увагу: відсутність гарантій, можна потрапити на шахраїв, кредитна історія позичальника погіршиться, а викуп боргу може обійтися надто дорого.
З іншого боку, продати борг колекторам для банкувигідно.Людина нівелює витрати, які будуть потрібні для організації процесу їх повернення. У розпорядження з'являються оборотні кошти, які можна в короткі терміни реінвестувати. Заощаджений час і ресурси можна витратити на розвиток бізнесу. Ще один, і мабуть, найголовніший плюс - мінімізація ризиків неповернення коштів. Досвідчені колектори завжди досягають успіху, змушуючи боржника погасити свій кредит.