Стаття

Як бути з кредитом якщо людина померла?

Бувають ситуації, коли після смерті родича в спадок залишається майно або матеріальні цінності, а активний позику. Мало хто буде готовий до такого. У такій непростій момент родичам доводиться займатися ще й питанням успадкування кредитів. Як бути з кредитом, якщо людина померла? Хто погашає кредит померлого? Чи потрібно платити кредит якщо людина померла? Відповіді на ці та багато інших питань знають експерти компанії «Кредітдепт». Розберемося детальніше.

Що відбувається з кредитом якщо людина вмирає?


Через 2 або 3 місяці прострочення банк може зацікавитися позичальником і через деякий час з'ясувати про його смерті. Якщо людина, яка брала кредитпомер,то протягом 6 місяців з дня смерті банкзобов'язаний припинити виплату відсотоків. Тому родинніікам необхідно якомога швидше повідомити про трагедію фінансовій установі, надати копію свідоцтва про смерть і написати заяву про припинення нарахування відсотків і штрафів. 
До того моменту, поки спадкоємецьі не прийняли спадщину (це період до 6 місяців), кредит залишається в замороженому стані. 

Що говорить закон, якщо людина померла і залишився кредит?


У 2018 році в Україні набув чинності Закон «Про відновлення кредитування», текст якого опублікувало офіційне урядове видання "Голос України". Він передбачає зменшення ризиків кредиторів під час здійснення кредитних операцій, що полегшить доступ суб'єктів господарювання та фізичних осіб до використання банківських позик. Також процес регулюється Цивільним Кодексом України (статті тисячі двісті вісімдесят одна і тисячі двісті вісімдесят два).

За словами банкірів, відновленню широкого кредитування заважає незахищеність фінансових установ від недобросовісних позичальників. Незважаючи на прогалини в законодавстві, позичальники винаходять схеми, що дозволяють їм не повертати кредити якщо людина взяла кредит помер. Після прийняття закону банки отримали доступ до інформації про клієнтів, яка важлива для кредитних відносин. Також в разі смерті боржника банки будуть знати, хто є спадкоємцем, з кого питати борг.Банк має право відшкодовувати борг у того, хто вступить у спадок. Сума кредиту і процентна ставка не зможе бути більше тієї, яка встановлена в кредитному договорі.


Що робити з кредитом якщо людина померла?


Деякі фінансові організації цілеспрямовано рекомендують родичам не припиняти погашення кредиту. Це не зовсім вірно. Поки родичі не стали спадкоємцями, нічого не можна зробити з кредитом. 

Родичі, які через 6 місяців вступили в законні права та нестимуть фінансову відповідальність в межах спадщини, яке вони прийняли. Причому банк може вимагати не тільки виплату самого кредиту з відсотками, але і відсотків, нарахованих після смерті.

Після вступу в спадщину необхідно все відносини з банком врегулювати відразу і домовитися про відповідний графік виплат. Якщо кредитор не знав про смерть свого боржника довше ніж 6 місяців, то він може протягом року вимагати повернення боргу.

Хто виплачує кредит після смерті позичальника?


Якщо людина, що брав кредит не залишив нічого у спадок, або у нього немає зовсім родичів, то виплачувати кредит нікому. Більш того, якщо є родичі, яким нічого не було передано у спадок, платили кредит після смерті, вони можуть звернутися до суду з проханням повернути відсотки за цей час.

Якщо людина взяла кредит і помер в Україні, то наследнік, який прийняв права спадщини, вважається прийняв і обов'язки, співмірні таким правам. Згідно із законом платити повинні спадкоємці першої черги. Розглянемо кілька можливих варіантів, хто повинен платити кредит за померлого: 
  • Боржник, який був одружений або заміжня, відповідно перекладає свої зобов'язання на дружину або чоловіка.
  • Якщо спадкодавець не перебував у шлюбі, то кредит переходить батькам. Якщо позика була застрахований, в деяких випадках кредитори можуть піти на списання.
  • У тому випадку, коли чоловік і жінка були в розлученні і він офіційно оформлений, на колишніх подружжя не будуть переходити обязательства. 

Можуть бути ситуації, коли приймачі отримають суму більше, ніж потрібно для закриття кредиту. Це буде залежати від суми страхової виплати, яка вказана в договорі. 

Чи потрібно платити кредит якщо людина померла і є страховка?


При оформленні великих кредитів на довгий час, наприклад, іпотека або авто в кредит, банки можуть вимагати обов'язкову страховку. При отриманні позики страхування життя має ряд своїх особливостей. З одного боку, кредитор буде вигодонабувачем, а з іншого - вся заборгованість, яка буде перед банків, у разі смерті позичальника не перейде у спадок, а буде погашена страховими виплатами.
Кредитору вигідна страховка, так як він гарантує повернення коштів, до того ж не потрібно чекати поки спадкоємці вступлять у свої права. 

Як не платити кредит за померлого?


Якщо людина померла кредит залишився є спосіб його не платити - це зовсім не вступати в спадок. Якщо немає бажання приймати спадщину, то людині немає необхідності нікуди звертатися. Майно або інша власність померлого просто буде переходити державі. Такий варіант виплати кредиту після смерті позичальникапідійде,якщо крім боргу немає нічого в спадщині.

Коли є нерухоме майно, автомобіль або стоїть спадок, можна проконсультуватися з оцінювачем, нотаріусом та зважити всі за і проти, розібратися чи є сенс потім виплачувати кредит.

Банк має право вимагати виплату позики тільки 6 -12 місяців. Якщо спадкоємця ніяк не повідомили співробітники банку про кредит, він має право не робити ніяких виплат.
У деяких випадках фінансові організації звертаються до колекторів в агентство. Фахівці компанії «Кредітдепт»мають багаторічний досвід у наданні послуг з повернення боргів в Києві і по Україні. Доступні ціни та оперативне вирішення проблем - ключові переваги агентства.