Стаття

Як відбувається стягнення боргу в валюті: особливості процедури

На жаль, ситуація останніх років в Україні така, що все більше людей "влазять" в борг,який згодом не в змозі повернути або який просто відмовляються виплачувати. І добре, якщо боржник запозичив невелику суму грошей в гривні. Але що робити, якщо займані кошти були надані боржнику в іноземній валюті - євро або доларах. Як бути позичальникові в даній ситуації? Як провести стягнення боргу в валюті судова практика Creditdebt підкаже краще будь-яких юридичних книжок і консультантів. Тому якщо ви хочете виграти суд в Україні по стягненню заборгованості в іноземній валюті і повернути свої кошти в повному обсязі, вам не обійтися без професійної допомоги.

Додатково експерти Creditdebt можуть проконсультувати вас, чи можна давати в борг в іноземній валюті, а також розповіли про деякі особливості процесу подачі заяви в суд і оформлення позову, поділилися практикою стягнення боргу в валюті, а також іншими нюансами даного процесу.

Значення валюти для винесення рішення в суді


Як показує реальна практика, стягнення боргу в іноземній валюті - процес одночасно і простий, і не дуже. Хоча б тому, що перемога в суді України абсолютно не гарантує 100% повернення грошей вам або боргів в банк. Згідно зі статистикою, в 2017 році відсоток виконання судових рішень щодо повернення боргу в іноземній валюті не перевищив навіть 20% від загальної кількості справ. 

У разі, якщо вам належить стягнення боргу в валюті, в який подається в суд позові необхідно вказувати суму стягнення саме тільки в даній валюті (наприклад, USD). При цьому, якщо ви вкажете еквівалент іноземної валюти до гривні згідно з чинним на момент подачі заяви курсом, встановленим державою, суд може визначити її як єдино правильну.

Якщо завчасно вказати суму в гривні, ймовірність того, що боржник виплатить борг в національній валюті, значно збільшується. При цьому сума буде відповідати тій, яку передбачає позовну заяву про стягнення боргу в валюті. 

А це означає, що в разі, якщо в країні відбудеться різке коливання гривні або курсу іноземноївалюти,позичальник може зазнати суттєвих втрат. Якщо і зовсім не виявиться в жалюгідному становищі, витративши на стягнення боргу в доларах більше, ніж отримає в результаті.

Виконавче провадження та його "відносини" з валютою


Як тільки в руках виконавця виявиться рішення суду про необхідність примусового стягнення боргу, він повинен здійснити процедуру в строгій відповідності з зазначеної інформації в наказі. І якщо рішенням передбачено стягнення боргу в доларах США і чітко позначена сума боргу, вона повинна повністю відповідати постановою. 

При цьому практика показує, що навіть якщо повернення коштів в банк або фізособі передбачений судом в іноземній валюті, в Україні набагато простіше отримати сплату в гривні. Хоча б тому, що виконавці стають ініціаторами самостійно розрахунку гривневого еквівалента євро або долара, вказуючи отриману суму у відповідних документах. 

Гривня проти валюти


Але чому так відбувається? У чому причина того, що стягнення боргу в євро технічно виявляється складніше, ніж у гривні? Навіть, якщо розписка і постанову суду передбачає абсолютно протилежне.

Причина банальна, як це часто буває. В Україні повернення коштів в банк боржником набагато простіше здійснити в національній валюті. Технічно це виходить набагато простіше і ефективніше. І це при тому, що законодавство нашої держави ще з 2015 року передбачає можливість проведення операцій по стягненню заборгованості в валюті. Просто сучасна практика дуже слабка в подібних питаннях - операції стягнення частини або повної суми позики по розписці не опрацьовані належним чином. Та що там казати, якщо експерти Creditdebt стикалися з ситуаціями, коли у виконавчої служби був відсутній рахунок в банку для іноземної валюти. А як відомо, без цього основоположного пункту стягнути борг в іноземній валюті просто неможливо.

Контроль за валютною відповідністю 


Питанням про контролюванні виплати платежу боржником у валюті, а також про те, наскільки точно вона була визначена, займається спеціально уповноважений для цього людина - кредитор.

Припустимо, в постановою виконавцем була вказана сума в національній валюті - гривні. І це при тому, що судовий наказ вказав суму заборгованості за даним договором у валюті. Якщо ви опинитеся в подібній ситуації, негайно зверніться до суду і оскаржуйте подібну постанову. Або зверніться за допомогою до експертів Creditdebt. В іншому випадку в результаті девальвації ви можете отримати суму, абсолютно далеку від самого початку оспорюваної в суді.

Що робити, якщо боржник не може погасити борг


Напевно, це сама проблемна і поширена ситуація в судовій практиці, коли у боржника немає ніяких засобів для здійснення стягнення:

  • відсутність грошей на рахунках;
  • немає належного боржнику майна (як в рухомої, так і нерухомої власності). 

На жаль, в даному випадку судовий наказ виявиться безпорадним і буде повернений кредитору

Якщо ж вас цікавлять виплати боргу серед ЗЕД-ів, то з цього питання краще проконсультуватися з експертами нашої компанії. При цьому звертаємо вашу увагу, що матеріальне право України не може бути застосоване, якщо між двома нерезидентами буде укладено договір переведення боргу у валюті поза межами нашої країни.