Стаття

Термін позовної давності по кредиту

Досить часто в житті виникає необхідність термінового придбання дорогого споживчого товару або трапляється такий період, коли терміново потрібна певна сума грошей, але взяти бракуючі з редства просто ніде. І в даному випадку для багатьох єдино правільнім і допустимим дією стає займ. Для цього позичальники в Україні звертаються до уповноважених органів, куди згодом досить часто "забувають" повернути заборгованість, допускають прострочення платежів і т. д. І тоді кредитору нічого не залишається, окрім як звернутися за допомогою до суду. 

Однак ймовірність стягнути всю або хоча б часткову суму коштів йому вдається далеко не завжди. І це за умови наявності у нього всіх необхідних документів, що підтверджують, що позичальник отримав гроші згідно з договором, але згодом відмовився виконувати умови їх повернення. І справа тут не в недбалості суду, а в тому, що у кредитора міг закінчитися термін позовної давності по кредиту в Україні. 

Щоб ви могли уникнути неприємних ситуацій і не виявилися обдуреними, пропонуємо разом з експертами Creditdebt розібратися в таких простих питаннях, як обчислюється строк позовної давності по кредиту, як його не пропустити, на яких підставах можна ініціювати призупинення і навіть припинення терміну позовної давності по кредиту 2020 року,а також про інші важливі теми щодо розглянутого питання.

Як визначити позовний термін давності по кредиту


Саме поняття "позовна давність" широко використовується юристами при вирішенні питань з боржниками при простроченні періоду виплати іпотеки, кредиту і будь-який інший заборгованості в Україні.

Відповідно до закону про термін позовної давності покредиту, період можливості стягнення боргу має свої терміни дії. Сам позовної термін є позначеним законом проміжком часу, коли позикодавець має право звернутися до боржнику з правовою вимогою виконати умови повернення боргу згідно з укладеним між ними договором.

На сьогоднішній день існує декілька категорій, за якими можна ідентифікувати термін позовної давності в Україні покредиту:

  • загальний, тривалістю в три роки. відлік терміну починається після укладення та підписання договору між сторонами.
  • спеціальний, тривалість якого може варіюватися до 10 років і більше, орієнтуючись на умови платежу згідно обумовлених вимог.

В останньому випадку фахівці Creditdebt рекомендують окрему увагу приділяти питанням, що стосуються неустойки, пені та інших штрафів, термін яких не перевищує 12-ти місяців. Додатково майте на увазі, що подібного роду терміни позовної давності за банківськими кредитами не обов'язково будуть постійною величиною і можуть піддаватися змінам у зв'язку з тими чи іншими причинами. Тому цей вид і користується такою високою популярністю серед фінансових установ. Однак для його продовження мало лише бажання банку - відповідно до закону для цього необхідно обов'язково повідомити позичальника про зміни, що відбулися.

В Україні випадки продовження позовної давності зустрічаються досить часто. І хоча формально закон встановлює чіткі часові рамки, заздалегідь прописані в договорі право сторін про те, що вони можуть продовжувати позовної термін, робить цю процедуру законною. При цьому важливо враховувати не тільки умови документів, а й вид самої заборгованості. Цей показник має безпосереднє значення в даному питанні і може надати прямий вплив на терміни позовної давності по кредиту в Україні.

Коли починається зворотний відлік


В Україні термін позовної давності за споживчими кредитами та іншими аналогічними випадками має свою кінцеву дату дії. Після його закінчення боржник має законні підстави не відповідати на вимоги позикодавця через відсутність у них вагомих підстав.

Згідно із законом суд може відмовити в позові, якщо у терміні позовної давності за банківськими кредитами закінчився обумовлений період. Тому позикодавцеві так важливо розуміти, з якого моменту вважається термін позовної давності по кредиту. Це дозволить убезпечити себе, будь ви кредитором або боржником. 

Сама по собі заборгованість за кредитом може включати кілька складових:

  • безпосередньо сам кредит;
  • відсотки, які нараховує позикодавець за право користуватися споживчим кредитом;
  • пеня, нарахована внаслідок невиконання покладених на боржника зобов'язань згідно з підписаними документами.

При цьому в Україні позиція права змінювалася протягом останнього часу, тому разом з агентством Creditdebt пропонуємо розглянути актуальну на сьогоднішній день правову позицію Нового Верховного Суду. В даний час було визначено, що періодом, коли настає термін позовної давності по кредиту вважається не з дати підписання документів, а після завершення зазначеного в них терміну, відпущеного на погашеннязаборгованості.

Позовна давність для регулярних платежів


Давайте розглянемо термін позовної давності кредиту для щомісячних платежів. Сам по собі термін позовної давності за споживчим кредитом має досить широке трактування, так як в документах можуть бути прописані різноманітні зобов'язання. З їх допомогою відбувається деталізація обов'язків позичальника, що в майбутньому може ускладнити процес вирішення суду і вимагати більш глибокого знання закону. 

Наприклад, якщо на позичальнику лежить особиста відповідальність за виконання покладеного на нього обов'язки щомісяця виплачувати гроші в обумовленій договором сумі для погашення позовної боргу. Тому навіть одноразова прострочення платежу, позикодавець може заявити про порушення права. Враховуйте, що в цій ситуації апелювати до наявного в документах терміну позовної давності буде безглуздо. Тому що тепер перший день простроченого платежу - це не те, коли закінчується термін позовної давності по кредиту, а точка відліку для початку періоду позивної давності. 

Тому в такій ситуації строк позовної давності за іпотечним кредитом в Україні буде нараховуватися після настання чергової зазначеної дати для погашення наступного щомісячного платежу.

Як бути під час карантину 


У сучасних умовах світового поширення пандемії, парламентом були прийняті деякі тимчасові зміни щодо терміну позовної давності за непогашеним кредитом. Починаючи з квітня 2020 року термін позовної давності по кредиту після рішення суду буде продовжено на період запровадження карантину в країні.

Таким чином, навіть якщо в квітні у вас пройшов термін позовної давності по кредиту, він буде автоматично продовжений наступним чином: до дати закінчення позовної терміну буде додано період дії карантину в Україні. При цьому нарахування банком відсотків за кредитними ставками скасовано не було. Єдиним пом'якшувальною обставиною є те, що на їх погашення у вас тепер буде більше часу - тут також був змінений термін позовної давності по кредиту.

Найбільшим втіхою для позичальників стало тимчасове нововведення про відміну нарахування пені та штрафів за прострочені платежі.

Як бачите, термін позовної давності за відсотками по кредиту - це одночасно і просте, і складне поняття, яке неможливо інтерпретувати єдиним чином для кожної справи. Будь-який договір є унікальним у своєму роді і може мати найрізноманітніші поправки і доповнення, які прямим або непрямим чином можуть вплинути на термін позовної давності, продовжити, перервати або навіть повністю скасувати її в залежності від обставин. 

Сподіваємося, тепер у вас не залишилося питань щодо того, чи існує термін позовної давності по кредиту. Якщо ж у вас залишилися питання того, як розрахувати термін позовної давності по кредиту на автомобіль або термін позовної давності по кредиту фіз осіб, обов'язково зверніться за консультацією до експертів агентства Creditdebt. З їх допомогою ви зможете уникнути неприємного суду, повернути свої гроші або відстояти власну правоту. Точне знання всіх необхідних статей закону і багаторічний практичний досвід роботи наших юристів дозволить оскаржити або повернути термін позовної давності в вашу користь законним шляхом.