Стаття

Термін позивної давності по розділу спільно нажитого майна

Статистика кількості розлучень в Україні зростає з кожним роком - багато шлюбів розриваються вже в перший рік після їх укладення, і це стає закономірністю. І якраз на даному етапі між чоловіком і дружиною можуть виникнути розбіжності в питаннях розподілу майна подружжя, і термін позовної давності в даному питанні може зіграти важливу роль на користь того чи іншого члена подружжя. 

До фахівців агентства Creditdebt часто звертаються,щоб дізнатися і попросити допомоги в питаннях, пов'язаних з розділом спільно нажитого майна за період проживання в цивільному або неофіційному шлюбі відповідно до законодавства країни і сімейним кодексом України. Пропонуємо разом розібратися в тому, який в нашій країні встановлений термін позовної давності по розділу майна після розлучення, які особливості і складності можуть виникнути під час ініціації даної процедури, подання позову до суду,відкриття судового спору, а також на що варто звернути увагу, і яким моментах варто приділити більше часу.

Перш, ніж ділити, дізнайтеся, що розділити можна, а що - ні

Перш, ніж приступити до обговорення і з'ясування терміну позовної давності розділу майна після розлучення в Україні, варто розібратися в питаннях безпосередньо самого розділу майна, права претензій на власність колишнього чоловіка або дружини , а також розглянути порядок процедури і умови подачі заяви про розподіл власності.
Перше, на що хочеться звернути увагу, це що розділ майна може починатися як під час шлюборозлучного процесу, так і між громадянами України, які перебувають у шлюбі. Однак варто враховувати, що згідно з правовими нормами далеко не кожне вимога про поділ може бути виконано - навіть при дотриманні термінів позовної давності при розділі майна в Україні не всі його види піддаються розділу. 

Розривати шлюб і претендувати на те, щоб відсудити частину майна, можна тільки в тому випадку, якщо воно вважається спільно нажитим і придбаним безпосередньо під час шлюбу. Відповідно до закону не існує чіткого відвідені, що ділити можна, а що - ні. Але згідно з постановою Верховного Суду України, позивач може претендувати на розділ наступних рухомих матеріальних і нематеріальних благ:

 • квартира (обов'язково повинна бути приватизованої);
 • ділянка землі;
 • приватний будинок;
 • будь-які види транспортних засобів пересування;
 • квартира, яка була придбана згідно з угодою про іпотеку;
 • грошові кошти, які включають в себе депозитні банківські заощадження;
 • цінні папери, акції, криптовалюта;
 • страхові виплати, здійснені в результаті фінансових капіталовкладень обох подружжя;
 • фінансові внески, зроблені однією зі сторін під час проведення забудови житла.

У разі, якщо дотримати термін позовної давності, розділ майна при розлученні може принести хороший результат і повернення великих сум. Особливо враховуючи, що даний перелік включає в себе не всі допустимі до розділу об'єкти. 


Поговоримо про термін позовної давності

Щоб зрозуміти, чому термін позовної давності при розподілі спільно нажитого майна має важливе значення, слід розібрати його вплив на процес розподілу в рамках закону. Адже в разі, якщо занадто пізно подати відповідний позов до суду, може виявитися, що момент упущений банально через закінчення терміну позовної давності.

Зверніть увагу, що можна ініціювати розділ в таких випадках:
 • Перебуваючи в офіційно зареєстрованому шлюбі - в даному випадку на розділ спільно нажитого майна термін позовної давності не впливає, так як процедуру можна ініціювати в будь-який момент.
 • Після розірвання шлюбу. В даному випадку строк позовної давності по розділу майна подружжя буде складати рівно три роки, і починає обчислюватися з дати офіційного завершення шлюборозлучного процесу і видачі відповідного свідоцтва.

Існують і винятки, коли суд може задовольнити позов за умови наявності певних обставин. Найбільш вагоме серед них - коли один із подружжя вже після розлучення дізнається про порушення своїх власницьких прав або про придбання другим чоловіком або дружиною дорогих предметів розкоші або не були повідомлені про великі фінансові витрати з боку партнера. Зверніть увагу, що кількість подібних рішень в середньому не перевищує 5% від загального надходять до суду від імені тих, хто пропустив строк позовної давності при розділі майна.

Що можна ділити під час розлучення


Якщо не пропустити строк позовної давності при розділі майна після розлучення, кожен з подружжя має право вимагати розділу не тільки великого спільного нажитого майна, але і більш дрібної власності:
 • всі види побутової техніки;
 • предмети великої і дрібної меблів;
 • профільне обладнання для професійних занять чим-небудь (сюди відноситься як комп'ютерна техніка, так і інструменти, обладнання для проведення лікарських операцій і т. п.);
 • речі і предмети, що сприяють духовному розвитку (твори мистецтва, книги, предмети живопису та т. п.);
 • дорогоцінні вироби, камені, метали, прикраси.

У більшості випадків розділ наведених вище категорій спільно нажитого майна може бути обгрунтований і задоволений в позові за умови високої вартості або цінності конкретного розглянутого предмета. Це зазначено в статті 61 КК і може застосовуватися як в якості захисту відповідача в  що справі,розглядається,так і аргументу на користь позивача на суді.

На яку частку майна можуть претендувати подружжя

Розуміючи важливість терміну позовної давності розподілу майна після розлучення, ймовірність пропустити момент подання відповідного позову до суду значно знижується. Однак перш, ніж зробити це, фахівці Кредитдепт рекомендують переконатися, що позивач до кінця розуміє співвідношення можливого прибутку від розділу майна до затрачених зусиль і фінансів, так як в деяких випадках частки чоловіка і дружини можуть бути переглянуті в ході судового розгляду.

Відповідно до Сімейного Кодексу України, обоє з подружжя під час розподілу майна мають право претендувати на рівні частки. Однак існують ситуації, коли рішення суду може не слідувати цим положенням:
 • приховування придбання дорогого майна;
 • його навмисне псування і нанесення йому будь-якого іншого шкоди;
 • наявність доказів того, що з боку одного з подружжя не було прояви турботи про матеріальне благо сім'ї;
 • якщо після розлучення дитина залишається з матір'ю, а розмір аліментів офіційно буде визнано недостатнім на його утримання.

Как видите, при разделе имущества после развода срок исковой давности имеет немаловажное значение, так как по его истечению вероятность раздела имущества супругов практически сводится к нулю. Поэтому не стоит затягивать с решением о подаче в суд иска с требованием о расторжении совместного нажитого имущества – в противном случае можно упустить возможность его справедливого и законного раздела.