Стаття

Термін позовної давності комунальних платежів в Україні

Жарти про те, що влітку потрібно буде збирати гроші на оплату комунальних платежів,вже давно перестали бути смішними, тому що поступово перетворилися в сувору дійсність. Сьогодні їх розміри неприємно вражають, і далеко не в кожній родині їх можуть оплатити без зайвих проблем. Це призвело до того, що останнім часом служби ЖКГ стали активно звертатися до суду сподіваючись на повернення заборгованості. Тому багатьом громадянам України довелося зіткнутися часом з неправомірними діями в свою адресу і довго відстоювати своє не тільки своє громадянське право, а й квартири. 

Якщо ви вже опинилися в подібній ситуації або вам необхідна консультація фахівців, звертайтеся за допомогою в агентство Creditdebt. Тут знають про всі тонкощі і нюанси повернення комунального боргу, допоможуть зрозуміти, чи є термін позовної давності по комунальних платежах, і як ним скористатися на свою користь, а також багато іншого. 

Способи списання боргу в повному обсязі


Можливо, ви не знали про це раніше, але в Україні існує відразу кілька способів, як списати не просто частину комунального боргу по платежів, а всю суму заборгованості:

  • смерть власника будинку або іншого житла, на ім'я якого приходять квитанції про оплату;
  • якщо власник приміщення юрособа, його ліквідація позбавить від необхідності виплат;
  • коли особа, на яке оформлено приміщення, визнають банкрутом;
  • громадянина України визнають недієздатним;
  • закінчаться терміни позовної давності по комунальних платежах.

Більш детально ми зупинимося на останньому пункті, так як він представляє для нас найбільшу цінність.

Відповідно до закону нашої країни, якщо у боржника минув строк позовної давності по оплаті комунальних платежів, він має повне право відмовитися від їх погашення в повному розмірі.

Але це досить складна процедура, яка має свої тонкощі і нюанси. Тому давайте разом з фахівцями Creditdebt розбиратися в цьому питанні.

Що являє собою термін позовної давності


Оскільки одним з обставин, при якому боржник може не виплачувати кошти за заборгованістю за надання комунальних послуг є закінчення строку позовної давності ЖКГ, цей випадок не можна залишити без уваги.

Відповідно до закону нашої країни, термін позовної давності по комунальних платежах в Україні не може перевищувати трьох років. Протягом цього періоду служба ЖКГ має всі підстави звернутися до суду з позовом, вимагаючи від вас примусового стягнення боргу. 

Хороша новина для вас полягає в тому, що досить часто комунальні служби не мають у своєму розпорядженні достатню кількість часу, грошей і кадрів, щоб оплатити судовий збір і звернутися до суду, поки не минув строк позовної давності по оплаті житлово-комунального господарства. Тому якщо протягом останніх 10-15 років ви не виплачували кошти на погашення комунального боргу, можете бути впевнені, якщо справа і дійде до суду, мова буде йти тільки про останні три роки - про встановленим термін позовної давності в Україні по комунальним платежам.

Для того, щоб під час розгляду розглядали тільки термін позовної давності заборгованості ЖКГ, потрібно дотримуватися певних правил:

  • заявити, що був застосований термін позовної давності по заборгованості ЖКГ, можна тільки в позасудовому або судовому порядку;
  • завжди ознайомлюються з документами,які підписуєте в ЖКГ - є ймовірність, що своїм підписом без попереднього ознайомлення з паперами ви позбавите себе права на списання боргу з причини закінчення терміну позовної давності по ЖКГ.

Нижче експерти Creditdebt більш детально розповіли про те, які найбільш поширені помилки роблять боржники, в результаті чого позбавляють себе права скористатися позовноюдавністю.

Будьте обережні з договором про реструктуризацію боргу


Припустимо, фіз. особа вирішила добровільно прийти в ЖКГ для врегулювання процедури щодо погашення. Швидше за все йому запропонують підписати договір про реструктуризацію боргу. Знайте, що робити це категорично не рекомендується. Особливо тим, чия заборгованість перевищує трирічний період. 

Залишаючи свій підпис на такому документі, в очах закону ви робите дію, яке говорить про те, що вами було визнано наявний борг. І все той же закон говорить, що в даному випадку строк позовної давності по боргах ЖКГ може бути перерваний, і навіть почнеться спочатку. 

В результаті ви не зможете:

  • в найближчі три роки подати заяву про списання боргу через закінчення терміну позовної давності по оплаті комунальних послуг;
  • оскаржити суму нарахувань боргу, якщо такий спір мав місце бути.

Якщо ваш термін давності минув, ви маєте право звернутися з письмовим зверненням до ЖКГ з проханням списати частину боргу. При цьому вам не доведеться звертатися з цим питанням до суду. Накладаються на службу зобов'язання зобов'яжуть її видати вам письмову відповідь на заяву  протягом одного місяця. У разі отримання відмови ви можете звернутися в суд. На цьому етапі ми вже рекомендуємо звернутися за допомогою до експертів Creditdebt.

З'ясуйте про наявність звернень ЖКГ в суд на ваше ім'я


Навіть якщо на момент вашого звернення термін позовної давності послуг ЖКГ закінчиться, обов'язково перевірте, чи не зверталася раніше ця служба в суд з наміром стягнути з вас наявну заборгованість. Уточнити це питання можна як в самій службі, так і в спеціальних реєстрах (судового рішення або виконавчого провадження).

У разі, якщо раніше з вас стягнули борг, а даний термін позовної давності по боргах за ЖКГ не перевищив трирічної давності, ймовірність успіху заяви про застосування позовної давності зводиться до нуля. Згідно з Кодексом, перервати термін позовної давності може позов, пред'явлений боржнику. Однак і тут є свої особливості, проконсультуватися про які можна у наших експертів.

Перевіряйте квартиру на наявність боргів до її покупки


Навіть знаючи, який термін позовної давності по боргах ЖКГ, ніхто не застрахований від помилок. Часто українці попадаються в пастку ріелторів і нечесних власників квартир, купуючи нерухомість з комунальним боргом. При цьому ЖКГ постарається всіма силами перекласти борг попереднього власника на ваші плечі.

Приємна новина для вас полягає в тому, що відповідно до закону  ви повинні сплатити тільки борг, який накопичиться у квартири за момент вашого їй офіційного володіння. Скільки квитанцій ви отримаєте на своє ім'я, стільки грошей ви і повинні будете заплатити - не більш, не менше. І тут для вас вже не грає ролі термін позовної давності по боргах ЖКГ України - це питання має вирішувати попередній власник. Але тільки в тому випадку, якщо у вас з ним не був підписаний договір, згідно з яким ви берете на себе відповідальність за виплату всіх боргів по платежах.

Як бачите, знаючи про терміни позовної давності по оплаті комунальних послуг, цілком реально або списати їх (повністю або частково), або оскаржити примусове стягнення в суді.

Тому рекомендуємо завжди звертати увагу на термін позовної давності боргу, звертатися за допомогою до фахівців в цій сфері і ніколи не підписувати документів, не ознайомившись з ними.

І якщо вам довелося зіткнутися з проблемою терміну позовної давності по комунальних платежах, ви знаєте, до яких фахівцям варто звертатися.