Стаття

Як перевірити і закрити ФОП якщо є борги

Для фізичних осіб процедура ліквідації підприємницької діяльності завжди була непростою і тривалою. Раніше потрібно було зібрати необхідні документи, відвідувати певні інстанції і чекати остаточного результату. Сьогодні все можна зробити, не виходячи з дому, але перед цим потрібно виконати ряд додатковий дій: перевірити ФОП на борги, закрити поточні рахунки і договору, погасити всі обов'язкові виплати. Розберемося, як відбуваєтьсяліквідація ФОП з боргами.

Як перевірити ФОП на борги в Україні?


Всі борги важливо визначити заздалегідь, перед процедурою ліквідації ФОП. Багатьох цікавить питання, як дізнатися, чи є борг по ФОП? Це легко зробити для тих платників податоків, у яких є ЕЦП. Потрібно просто зайти в кабінет платника податків. При відсутності електронно-цифрового підпису можна перевірити борг ФОП особисто в податкову службу або подивитися інформацію в особистому кабінеті ДФСУ. 
Крім держави, існує заборгованість перед партнерами, контрагентами, банками. Вони завжди можуть залучити колекторів і навіть після закриття ФОП повернути всю суму боргів. Кредітдепт - колекторське агентствов Україні,яке надає різнобічну допомогу у стягненні заборгованості. До його послуг звертаються багато банків, фізичні та юридичні особи. Щоб уникнути негативних наслідків, важливо перед закриттям ретельно перевірити борг по ФОП. 

Звідки беруться борги?


Найчастіше борги по ФОП виникають у підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування і зареєстровані до 2017 року. 80% випадків боргів - це недоїмка зі сплати ЄСВ. Проблема в тому, що до 2017 року ФОПи не платили ЄСВ, а тепер вони зобов'язані щомісяця нараховувати 22 відсотки від мінімальної зарплати. 

Як закрити ФОП з боргами по ЄСВ? З 10 грудня 2020 року стало можливим списати борг ЄСВ, але за умови закриття ФОПа, подання заяви та звітів за три роки. Всі ці документи надаються до 1 березня. 

Якщо ФОП знаходиться на ЄП і не оплачував єдиний податок більше, ніж два квартали, значить він переходить на загальну систему оподаткування. Якщо у компанії не було дохіда від бізнесу і в книзі доходів немає про це записів, значить на банківські рахунки не надходили ніякі гроші. Підприємцю вигідно зійти з Єдиного Податку і опинитися на загальній системі, щоб не платити внески.Як дізнатися чи є борг по ФОП перед податковою? Податкова служба під час перевірки відразу визначить суму, давність і вид заборгованості боржника. Своєчасне її погашенийие допоможе уникнути штрафних санкцій для підприємства. Тепер відомо, як можна перевірити ФОП наборги, залишилося визначитися з самою процедурою закриття.

Як закрити ФОП з боргами?


Розберемося, чи можна закрити ФОП, якщо є борг і як це зробити.Спеціалісти рекомендують спочатку з'ясувати інформацію по всіх боргах. В іншому сам процес закриття ФОП з боргами нічим не відрізняється від стандартної процедури без боргів. Він складається з таких кроків:

  • Подача заяви. Підприємець подає надруковане або написане власноруч заяву до відділу, що займається питаннями реєстрації фізичних або юридичних осіб. Це може бути Центр адмінпослуг або ж місцеве відділення Податкової служби. З собою обов'язково треба взяти ІПН і паспорт. Заява розглядається до трьох днів. Виправлення в ньому не допускаються.
  • Підготовка звітності. Вид її визначається в залежності від системи оподаткування. На загальній системі складається декларація про доходи від діяльності за останній рік. Єдиноподатникам потрібно надати звіт по ЄСВ та декларацію по єдиному податку. На все це у підприємця є тільки один місяць.
  • З Єдиного державного реєстру Органи Пенсійного фонду України отримують автоматично відомості і знімають ФОП з обліку, якщо немає заборгованості.
  • Закриття банківського рахунку.Закриваються в банку все активні рахунки.
  • Аудиторська перевірка. Вона не є обов'язковою, але краще її робити для ФОП,які планують відновити діяльність.
  • Перевірка даних. Для того, щоб в майбутньому уникнути спірних ситуацій, потрібно відправити запит до Мін'юсту через офіційний сайт відомства. 
Підтвердження ліквідації ФОП говорить про те, що процес закриття ФОП з боргами завершено. Процедура може зайняти як кілька днів, так і кілька місяців. 

Наслідки закриття ФОП


Після того як ФОП прийняв рішення припинити свою підприємницьку діяльність, державний реєстратор у держреєстр вносить відповідний запис. Якщо немає боргів ніяких взагалі, то податкова знімає його з обліку. При наявності заборгованості представники податкової служби можуть виконати перевірку і змусити погасити борг за рахунок майна фізичної особи. Це тривалий судовий процес.У платника ЄСВ є законне право оскарження, яке передбачено спеціальним законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Контрагенти також можуть бути повинні підприємцю. Після ліквідації ФОПу складно вибити борги перед ними, тому якщо потрібна допомога з закриттям ФОП і з боргами вУкраїні,можна звернутися до колекторів.

Важливо пам'ятати, що закривати ФОП потрібно, навіть якщо планується заморозити бізнес і через деякий час відновити діяльність. В іншому випадку будуть нараховуватися податки, навіть при нульовому доході. Також важливо систематично проводити комплексний аналіз своєї фінансово-економічної діяльності. Дотримуючись нескладних рекомендацій, можна швидко і без зайвих складнощів закрити ФОП з боргами.

Як закрити онлайн ФОП?


Онлайн-послуги зручні тим, що можна економити дорогоцінний час. Існує спеціальний сервіс «Дія», в якому треба зареєструватися, заповнити онлайн форму, підписати електронну заяву за допомогою цифрового підпису та дочекатися повідомлення про те, що ФОП ліквідовано. 

Рахунки в банку також можна закрити онлайн, через відповідні додатки. При цьому порядок може відрізнятися в різних банках.