Стаття

Списання дебіторської заборгованості

Щоб розібратися в тому, як списати дебіторську заборгованість, необхідно розуміти особливості і умови її формування, різновиди та їх основні відмінності між собою. Тільки глибоке розуміння всіх деталей дозволить вести правильний бухгалтерський облік заборгованостей, своєчасно отримувати виплати за боргом, ініціювати своєчасні кредиторські стягнення, а також стежити за тим, щоб дебітори партнерських організацій своєчасно оплачували борги. Фахівці агентства Creditdebt докладно розповіли про те, як і коли можна списати дебіторську заборгованість в Україні, про порядок проведення процедури, а також поділилися важливими аспектами, на які варто звернути увагу підприємству, яке ініціювало списання дебіторської заборгованості.

Про дебіторів, і хто вони такі


В Києві, та й по всій  Україні в цілому, послуги, пов'язані з податковими питаннями і стягненням боргу (особливо з вичерпаним терміном позовної давності), останнім часом стали більш актуальними, ніж будь-коли. Пропонуємо детальніше розібратися в даному питанні.

Почнемо з самого поняття дебіторської заборгованості - виду боргу дебіторів перед підприємством на даний момент часу. Під дебіторами маються на увазі фіз- і юрособи, які мають компанії певну суму грошових коштів, а також будь-яких еквівалентних їй видів виплат. Як дебіторів виступають контрагенти підприємства:

 • ті, хто купує, отримує або замовляє товари і послуги компанії;
 • органи фіскальних служб;
 • цільових фондів державного зразка (якщо компанія виплатила податок або збір в більшому розмірі, ніж потрібно);
 • постачальники товарів / послуг;
 • підрядники;
 • співробітники, які відшкодовують збитки, спричинені недостачами, у яких була переплата заробітної плати і т. д .;
 • підзвітні особи.

Крім того, що існують різні види дебіторів, сама процедура списання безнадійної дебіторської заборгованості може відрізнятися в залежності і від виду самої заборгованості. Принципи її формування для бюджетних установ за умови проведення операцій в національній валюті визначаються спеціальним нормативним документом - Порядком № 372. Тут же і відбуватися класифікація видів заборгованостей, які можуть списуватися на законних підставах. Різновиди дебіторських заборгованостей 


Головною причиною виникнення будь-якого виду заборгованості зазвичай стає розбіжність зобов'язань між сторонами у тимчасових рамках. Для того, щоб дізнатися, як списати безнадійну дебіторську заборгованість, необхідно переконатися, що вона безнадійна, а не прострочена або кредитна. 

Щоб полегшити процес виставлення рахунку і процес формування і оплати витрат, фахівці Кредитдепт дали короткий опис кожного виду заборгованостей:
 • Прострочена. Може утворюватися після 30-го дня з моменту завершення дії терміну обов'язкових платежів, зазначеного в договорі. Або в разі, якщо був виписаний рахунок на оплату, але точна дата його повернення вказана не була.
 • З строком давності. Виникає після закінчення терміну позовної давності, і може перебувати на обліку у відповідних органах.
 • Безнадійна. Ділиться на два підвиди:
 • коли у кредитодавця є тверда впевненість у неповерненні поточного боргу;
 • борг, позовної термін давності по якому вже минув.
 • Кредиторська. Також має два види:
 • прострочена - сума боргу, сформованого на 30-й день після того, як закінчиться термін обов'язкових платежів. Дата може визначатися як договорами, так і з моменту отримання документів, які підтверджують факт виконання покладених зобов'язань на одну зі сторін.
 • зі строком давності - в даному випадку не важливо, яким був витрата, адже кредитор втрачає своє право на звернення до суду для захисту власних прав та інтересів.

Для кожного зазначеного випадку існує свій процес щодо списання дебіторської заборгованості в Україні. Тому дуже важливо враховувати всі моменти, і звертатися за допомогою тільки до професійних фахівців.

Для того, щоб уникнути прострочень, а також щоб не виникало сумнівних ситуацій, і витрата коштів не перевищував прибуток через ненадійних партнерів, потрібно всегд апропісивать в документах терміни покладених на сторони зобов'язань. І звичайно ж додатково контролювати своєчасність їх виконання. 

Варіанти законного списання


Як вже було згадано, існує кілька способів, як правильно списати дебіторську заборгованість. Тут необхідно орієнтуватися на вид боргу, супутні умови його утворення та фактичний стан.

Щоб списати дебіторську заборгованість, потрібно розуміти, з ким із її видів належить працювати. Наприклад, із закінченням строків давності або безнадійна. В даному випадку для процедури списання необхідно провести повну інвентаризацію розрахунків на підставі отриманих результатів. Щоб ініціювати і провести процедуру, необхідно мати відповідне рішення керівника компанії. У разі, якщо списання відбуватиметься з балансу, необхідно відобразити будь-які зміни, які могли або вже виникли за фактом виконання кошторису.

Зверніть увагу, що існують відмінності і за способом погашення - грошові і товарні. У першому випадку борг виплачується в грошовому еквіваленті, а в другому - будь-яким іншим передбаченим договором або існуючими правилами еквівалентним способом (товари, послуги, надання профільних робіт).

Довіряйте вирішення питань, пов'язаних зі списанням дебіторської заборгованості в Україні,тільки експертним фахівцям і таким профільним агентствам, як Кредитдепт.