Стаття

Як змусити боржника повернути борг?

У житті бувають різні фінансові складності, які змушують позичити гроші. Ми виручаємо знайомих, рідних, друзів, колег, не замислюючись про наслідки. Є навіть приказка така: «там, де починаються гроші, закінчується дружба». Але коли настає час повернення суми або терміново самим знадобилися гроші, не знаємо, як зробити щоб повернули борг. Розберемося в активних і пасивних методах повернення заборгованості.

Пасивні способи повернення боргу

Не знаєте, як повернути борг, якщо не віддають вчасно? Варто спробувати кілька методів, вони обов'язково допоможуть отримати всю суму назад. Для початку варто спробувати найпростіший варіант - розмова з боржником. Це допоможе, по-перше, розібратися і зрозуміти, чому сталася така ситуація, а по-друге, зберегти дружні відносини з цією людиною. Тут важливо знати, як попросити повернути борг. Варто з'ясувати причини, чому людина відмовляється платити, можливо вони об'єктивні і можна піти на поступки, домовитися про часткове погашення. Поговоріть по душах, дізнайтеся, що змусило його порушити обіцянку. Можливо, дізнавшись причину неповернення суми, ви вже не будете міркувати про те, як змусити боржника повернути гроші швидко, а самі запропонуйте продовжити термін погашення боргу. Заемщік може втратити своїх близьких, сильно захворіти, втратити роботу або втратити працездатність. Цей спосіб допомагає не тільки домогтися результату, але і зберегти відносини між друзями. Також можна спробувати один з таких методів:

  • Постійно писати і телефонувати боржнику. 
  • Наносити візити на роботу або прямо додому.
  • Використовувати авторитетних людей для тиску - це можуть бути друзі, родичі, начальник.
  • Надіслати боржнику офіційну вимогу з повідомленням про його вручення.

Розмови, прохання і методики психологічного впливу будуть діяти тільки в тому випадку, якщо це сталося вперше. Можна запропонувати повернути гроші перед святом, наприклад, Новим роком, 8 березня. Так у боржника буде точний орієнтир дати повернення. Додаткові публічні нагадування теж зіграють свою роль. Можна спробувати нагадування про борг. 

Активні методи повернення боргу

Розглянемо, як переконати людину повернутиборг,якщо вам потрібні терміново гроші і матеріальне становище не дозволяє чекати повернення боргу ні дня. У такій ситуації потрібно скористатися більш дієвими методами. Наприклад, можна звернутися до дружини або близькому родичу людини і розповісти про ситуацію, що склалася. Часто родичі боржників відчувають сором за своїх близьких і підкажуть, як правильно повернутиборг,посприяютьповерненню необхідної суми. Але ось що точно, чого не варто робити, так це влаштовувати бійку. У цьому випадку боржник може звернутися в поліцію, де буде заведено справу. Факт того, що людина не віддає купюри, не розглядатиметься як виправдувальний, тому не ризикуйте власною безпекою. Краще витратити більшу кількість часу на повернення грошей, ніж стати підсудним за фактом побиття.

Як змусити боржника повернути борг?

Якщо нічого не діє, ви налаштовані довести справу до кінця, варто задуматися про примусові заходи, але в рамках законодавства. Якщо мова йде про дуже велику суму заборгованості, можна скористатися послугами колекторів. При цьому порядок повернення можливий тільки після судових розглядів, все колектори працюють в рамках закону. Звертатися до колекторів потрібно в крайньому випадку, коли гроші потрібні дуже терміново. Правда, в цьому випадку доведеться заплатити відсоток від суми в якості винагороди спеціалістам, саме тому сума боргу повинна бути немаленькою. 
У тому випадку, коли на руках є розписка, що підтверджує суму заборгованості, питання, як вимагати повернути борг,можна легше вирішити. Відмінний варіант - звернення до суду. Спосіб не швидкий, але дуже ефективний. Кредитор має законне право відстоювати свої інтереси в судовому порядку. Також якщо є правопорушення, справа розслідується за допомогою правоохоронних органів.Для офіційного розгляду в суді необхідно підготувати такі документи:

  • заяву встановленого судом зразка;
  • лист, в якому буде вказана претензія;
  • розписка як оригінал, так і копія;
  • квитанція, що підтверджує оплату держмита.

Коли рішення суду і виконавчий лист буде на руках, стягувач має направити їх виконавчій службі, яка забезпечить примусове стягнення. Вже далі доля грошей буде повністю залежати від відповідальності виконавців. Судові пристави можуть використовувати такий інструмент впливу, як арешт доходів і рахунків боржника.Самостійно розібратися в судовому процесі досить складно, тому можна звернутися за допомогою до юристів.
Для додаткових доказів необхідно зберігати листування з боржником, зробити на диктофон записи розмов. Вагомим аргументом може стати інформація про розташування ресурсів, необхідних для погашення боргу.

Як повернути борг з боржника повинен знати кожен, це допоможе оперативно і в рамках закону отримати свою суму назад і в майбутньому добре подумати, чи варто давати гроші в позики чи ні.