Стаття

Що таке арешт рахунку та як його зняти?

З листопада 2020 року в Україні виникла система автоматизованого арешту банківського рахунку боржника. Згідно з постановою НБУ №65 від 19.05.2020 р. банк або кредитна установа збирають дані про клієнтів і за необхідності блокують їхні рахунки. Розглянемо докладно ситуації, внаслідок чого можуть накласти арешт з цього приводу і що робити, щоб його розблокувати. 

Що розуміється під арештом рахунку?


Арешт банківського рахунку передбачає процедуру стягнення з боржника взятих зобов'язань, і навіть спосіб здійснення позовних вимог. У першому варіанті після арешту відбувається списання грошових сум на виплату боргу. В іншому випадку – гроші блокуються до розгляду справи у суді.

У минулі часи виконавча служба рідко блокувала зарплатні картки громадян і у разі виникнення подібної ситуації арешт фізичної особи легко знімався. Після зміни українського законодавства та виникнення приватних виконавців простежується тенденція щодо збільшення блокування зарплатних карток, відрахувань Пенсійного фонду чи соціальних виплат.

Жоден із перелічених вище рахунків не захищений від арешту. Співробітник виконавчих органів вживає всіх передбачених заходів з метою повернення кредитної суми шляхом блокування грошей, а також інших заощаджень позичальника. У результаті боржник неспроможна зняти потрібні суми зі своїх карток.

Хто може заарештовувати рахунки?


За порушення умов договору клієнтом за кредитом банківська установа може звернутися до судових органів, які можуть накласти арешт на рахунок. Він накладається судом чи арбітражним судом за власний кошт фізичних чи юридичних осіб за наявності судового рішення.
Насправді АСІП передає фахівцям дані про боржників, які штрафуються та його рахунки блокуються.

Розглянемо фінансові заклади, що автоматично блокують рахунки в Україні:
Приватбанк (державна установа).

 • ТАСкомбанк.
 • Універсал.
 • ОКСІ.
 • Схід.
 • Індустріалбанк.
 • ПроКредитбанк.


У загальній банківській системі взаємодіють 62 заклади та їх кількість з кожним роком зростає. Заарештувати рахунок можуть за: 

 • Несвоєчасне погашення заборгованості.
 • Затримку щодо оплати суми аліментів.
 • На підставі документа про несплату адміністративних штрафів.
 • Борги з наданих комунальних послуг.

Скільки триває арешт рахунку?


Рахунок заарештований за лічені хвилини після отримання дозволу виконавцем. Раніше банківські установи боялися бути в подібній системі, стверджуючи, що дана процедура негативно позначиться на клієнтах, які не зрозуміють причини накладення арешту на рахунок. Сьогодні ситуація змінилася і велика кількість фінансових закладів стали у системі, оскільки позичальники у разі неповернення заборгованості не приховують коштів.

У разі блокування рахунку фінансова установа повідомить клієнта у вигляді смс. Дізнатися дані щодо блокування можна у спеціальному реєстрі. Згідно з українським законодавством, після погашення всієї суми заборгованості пристав направляє до фінансової організації постанову і протягом 1-2 днів відбувається розблокування.

Що робити під час арешту рахунку?


Часто виникає запитання: «Що робити під час арешту рахунку?». У такому разі слід звернутися до Апеляційного господарського суду. З моменту подання заяви вона розглядатиметься протягом 5 робочих днів. Рахунок у банку можна розблокувати виходячи з судового рішення.

Найбільш ефективним методом розморожування грошей вважається оплата штрафу. Надалі для цієї мети проводимо наступні кроки:

 • Надсилаємо квитанцію виконавцю і ставимо питання щодо закриття виробництва. Якщо потрібно другого дня повторно нагадуємо про своє питання.
 • З'ясовуємо, чи справді було направлено інформацію до банку з розблокування рахунку.
 • Після закінчення двох робочих днів, якщо розморожування грошей не відбулося, передзвонюємо до банку та запитуємо інформацію, чи дійсно надходив лист із розблокування.
 • У разі неотримання потрібної інформації знову зв'язуємося з виконавцем і наполягаємо надіслати листа повторно. Надалі фінансова установа передасть дані до виконавчої служби, яка займається закриттям справ із заморожування грошей.

Що робити у разі арешту рахунку приватним виконавцем?


Найчастіше блокуються зарплатні картки або ті, на які людина отримує дохід із певних джерел. Але окрім цього, бувають і такі ситуації, коли блокується карта, на яку надходить допомога від держави. У випадках, якщо було заблоковано рахунок, на який нараховувалася пенсія, стипендія та інші соціальні виплати, для розморожування грошей потрібне рішення виконавця, який наклав арешт у добровільному порядку або на підставі висновку суду. 

Для вирішення подібної ситуації розглянемо кілька можливих варіантів:

 1. Потрібно документальне підтвердження, що на заблокований рахунок надходять пенсійні відрахування або інші виплати. З цією метою оформляємо виписку, де буде зрозуміло надходження коштів. Ця процедура проводиться у банку або в особистому віртуальному кабінеті клієнта.
 2. За можливістю необхідно зібрати дані у роботодавця про нарахування заробітної плати за останні півгодини, також можна звернутися до Пенсійного фонду та інших соціальних служб та зібрати всі наявні документи про нарахування доходу за минулі 6 місяців поточного року. 
 3. Видати виконавчим органам заяву про розблокування рахунку з виданою банківською випискою чи довідкою від роботодавця.
 4. Після отримання подібних документів приватний виконавець зніме арешт, куди надходили соціальні виплати. 

У другому варіанті варто звернутися до суду для вирішення питання щодо розблокування рахунку. Згідно із українським законодавством, виконавці самостійно без рішення суду не можуть знімати арешт рахунку.

Наскільки швидко знімається арешт?


Банк, який входить до складу АСІП, знімає блокування протягом короткого періоду від 15 хвилин і не більше тижня. В іншому варіанті рахунок зберігається заблокованим кілька тижнів. При блокуванні виконавцем на рахунок із цільовими засобами звертаємось до виконавчої служби. Тут офіційно підтверджуємо, що поточний рахунок застосовується лише для цільових виплат. 

З цією метою потрібно взяти довідки:
 • Бухгалтерії за місцем роботи або навчання.
 • Службу соцстрахування.
 • Пенсійний фонд.

У разі не зняття арешту виконавчою службою після надання перерахованої вище інформації винесену постанову оскаржуємо в суді.

Чи реальний арешт рахунка колекторами за борги?


Часто позичальників цікавить питання щодо блокування за продані борги колекторами. Так, колектор, як і інший кредитор, банк або МФО, вправі блокувати кошти боржника. Як причина заморозки може бути будь-яка наявна заборгованість. Згідно з новими правилами, з вересня 2021 р. арешту підлягає виключно сума боргу, яка надалі буде списана на користь кредитора. Грошами, що залишилися після виплат, можна розпоряджатися на свій розсуд.

Користувачів цікавить питання щодо можливості блокування МФО. У мікрофінансовій організації є власний відділ стягнення проблемної заборгованості. Тому, якщо на руках є виконавчий лист, то вона має право накласти арешт у вигляді приватного чи державного виконавця.

Де шукати вихід?


Для знаходження компромісу між банком та клієнтом рекомендуємо звернутися за допомогою до третьої сторони – Creditdebt. Досвідчені фахівці легко знайдуть вихід із ситуації і допоможуть зняти арешт з рахунку.

Компанія багато років надає послуги у Києві та інших містах України з вирішення питань із проблемною заборгованістю. У разі виникнення прострочення за кредитом понад 60-90 днів, позичальник потрапляє до зони ризику та його рахунок може бути заарештований колекторами.

Співробітники Кредитдебт готові запропонувати клієнтам:

 1. Зрозуміле пояснення для обох сторін щодо заборгованості.
 2. Опишуть реальну ситуацію та шляхи виходу з неї.
 3. Запропонують оптимальний варіант вирішення конфлікту щодо стягнення боргу з мінімальними фінансовими витратами та часом.

За допомогою передових підходів та моделей врегулювання заборгованості фахівці компанії повертають кошти клієнтам у короткі терміни та допомагають вийти зі складної ситуації позичальникам.