Стаття

Як списати борг по ЄСВ?

Починаючи з 2017 року кожен ФОП, незалежно від того, є дохід чи ні, веде він діяльність або взяв паузу, зобов'язаний виплачувати єдиний соціальний внесок. В результаті багато компаній через збитки, сезонної або непостійній діяльності, виявилися в складних ситуаціях. Завдяки прийняттю Закону № 592 у 2018 році для ФОПів стало можливим списання заборгованості зі сплати єдиного внеску. Розглянемо, як списати борг по ЄСВ грамотно, на які нюанси звернути увагу.

Що саме підлягає списанню?

Після того, як був прийнятий в Україні Закон під номером 592, повністю змінилася процедура списання боргів, пов'язаних з єдиним страховим внеском. Зараз можна розраховувати на списання тільки тих сум ЄСВ, які будуть відповідати ряду вимог: 

 • не були сплачені на дату до третього червня 2020 року;
 • нараховані в період з 1 січня 2017 року і до 3 червня 2020 року платниками такого внеску;
 • при наявності заяви з проханням списати борг, написаного не пізніш 31августа 2020 року.

Крім цього, можна списати не тільки сам борг по ЄСВ,а й різні пені і штрафи, які були нараховані на них.

Хто має право списати заборгованість?

Існує кілька різних категорії, які будучи платником внеску, можуть його без проблем списати:

 • ФОП, які не використовують спрощену систему оподаткування податками;
 • особи, які зайняті в таких видах діяльності: юридична, наукова, артистична, нотаріальна, освітня, медична, літературна, адвокатська;
 • особи, сфера діяльності яких пов'язана з релігією, при цьому вони отримують дохід. 

Законом не передбачена змішана група, коли ФОП має ознаки незалежної професійної діяльності, тому таким особам потрібно буде платити вже «подвійний» ЄСВ.

Процедура списання боргів

Списання боргів по СВ - непроста процедура, яка вимагає певних знань. Спочатку підприємець протягом 90 днів повинен надати держреєстратору повний пакет документів, в нього входять:

 • заява, предметом якого буде держреєстрація, що підтверджує припинення підприємницької діяльності;
 • заяву про списання заборгованості;
 • повна звітність компанії за період діяльності з 1 січня 2017 і до 3 червня 2020 року, за умови, що до цього часу податкову вона не надавалася.

Державний реєстратор передає всі дані в податкову службу. У податківців є цілих 15 днів, протягом яких вони проводять спеціальну камеральну перевірку. На її підставі приймається рішення списати недоїмки, штрафи, пеню.Відмова можливий, коли представник податкової виявив дохід, який оподатковувався ПДФО і був отриманий в період з 01.01.2017 р і до 03.06.2020 р Також причиною негативного рішення може бути ситуація, коли повністю сплачений борг, а також пеня, штрафи в порядку , які передбачені згідно із законодавством. Тим, хто повністю розрахувався з державою до того, як ще з'явився закон № 592, неможлива реструктуризація боргу по ЄСВ. 

Якщо підтвердилося списання боргів, то до них не застосовуються штрафи, передбачені в ст. 25, пункті 7, частини 11 Закону про єдиний соціальний внесок. 

Як дізнатися, що є борг?

Розберемося, як дізнатися свій борг по ЄСВ. Для цього потрібна буде справка, яка підтверджує відсутність заборгованості. Для її отримання подається заява до податкової інспекції з проханням надати таку інформацію. Заява може бути в електронному вигляді (через офіційний портал податкової служби) або в паперовій формі. Документ потрібно віднести до податкової за місцем обліку підприємця. 

Заява повинна містити посилання на нормативний документ,який підтверджує необхідність відсутності боргу по платежах, а також назва організації чи підприємства, куди ця довідка буде надана. 

Підводні камені і особливості списання боргів ЄСВ

Тепер ви знаєте, як дізнатися борг по ЄСВ і як його списати, але є ряд нюансів, в яких треба розібратися особливо уважно:

 • За умови відмови через наявність доходу немає ніякої надії списати борги. Навіть якщо у вас буде прибуток в розмірі кількох гривень, можна поставити жирний хрест на можливості списати борг по ЄСВ в Україні,не варто навіть починати цей процес. Багато ФОП продовжували працювати і отримувати дохід, не знаючи про прийняття нового закону, а деякі навіть думали про його скасування. Отримуючи крихти, багато хто став «сплячими» платниками ЄСВ, для яких закрита дорога до Закону № 592.
 • Якщо ФОП не мав доходу від своєї діяльності, але при цьому було сплачено хоча б один раз, навіть мінімальний внесок, він може розраховувати на грамотне списання боргів по ЄСВ. Якщо ФОП виплатив всі ці суми, але частково або стягнуті відповідно до закону, то податкова служба приймає рішення списати саме ту частину боргу, яка не була сплачена.
 • Ще один мінус закону - це неможливість ним скористатися ФОП, які перебувають на системі оподаткування за спрощеною схемою. Податківці можуть відмовити також ФОП, які подали заяву, пов'язану з припиненням своєї діяльності або скасуванням статусу для платника ЄСВ, але за станом до 3 червня 2020 року.
 • Спірним моментом також є питання, яке не пояснюється навіть в законі. Незрозуміло яка доля чекатиме ЄСВ, який необхідно виплатити з третього червня 2020 року і до дня, коли він припиняє свою діяльність. У законі № 592 не передбачено списання за цей час.
Тепер ви знаєте, якщо виник борг по ЄСВ, що робити і куди звертатися. Описана процедура не викликає складнощів, якщо в ній професійно розібратися.