Стаття

По податках теж бувають борги: як і в яких випадках відбувається стягнення заборгованості з податків

У разі, якщо у громадянина України є певні узгоджені грошові зобов'язання перед державою, до віді він несвоєчасно перераховує в бюджет країни, може призвести до виникнення податкового боргу. В результаті суд може стягувати заборгованість у платника податків з примусу. Це зазвичай призводить далеко не до найприємнішим наслідків, аж до арешту майна. Фахівці Creditdebt розповіли, яким може бути порядок стягнення, його способи і заходи реалізації. А також пояснили, в яких випадках примус можна оскаржити на законних підставах.

Способи виконання стягнення

Існують різні заходи стягнення податкової заборгованості, які можуть спричинити за собою безліч неприємностей для фізособи. Серед них варто відзначити наступні:

 • опис майна;
 • стягування фінансових коштів;
 • продаж майна боржника;
 • стягнення дебіторської заборгованості.

Як сплати боргу на майно фізичних осіб може бути накладено арешт. У разі, якщо вони є платниками єдиного податку, особи можуть навіть втратити статус спрощенця.

Етапи проведення процедури

Стягнення податкової заборгованості з фізичних осіб включає в себе кілька обов'язкових етапів. Кожен з має свій період тривалості, який може зіграти як на користь платника податків, так і проти нього:

 • Відповідний орган на підставі цієї статті повинен відправити податкову вимогу. Це стає можливим тільки в тому випадку, якщо розмір заборгованості становить суму, яка перевищує 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 • Виникає право податкової застави. При таких же умовах, як і в першому етапі.
 • Відбувається опис наявного у боржника майна в рахунок застави. При цьому дане право стосується будь-якого виду власності, яка офіційно перебуває в розпорядженні боржника: як господарському, так і оперативному. Зверніть увагу, що судовий наказ про стягнення заборгованості з податків може мати питому вагу тільки в тому випадку, якщо майно, що описується не перевищує суми податкового боргу. В іншому випадку будуть розглядатися способи його поділу і т. П.
 • Безпосередньо процедура стягнення.

Скориставшись послугами Кредітдепт в Києві або будь-якому іншому місті країни можна оскаржити або запобігти процедуру примусового стягнення заборгованості з податків у разі наявних на те законних підстав. Експерти також готові провести консультацію з даного питання в разі потреби.


Особливості процедури для фіз- і юросіб


Фахівці Creditdebt звертають увагу, що етапи і процедура стягнення заборгованості з податків для фіз- і юросіб будуть відрізнятися між собою. 

Якщо борг утворився у юрособи


Щоб ініціювати процес стягнення, з моменту вручення або надіслання боржнику відповідної вимоги про сплату повинно пройти не менше 30 календарних днів. Якщо протягом цього періоду юридична особа ніяким чином не відреагувало на вимогу і не погасило заборгованість, відповідний орган отримує законну підставу провести стягнення податкової заборгованості з наявних у особи рахунків. Також стягування стає можливим і з будь-яких інших готівкових коштів.

У разі, якщо є у боржника суми буде недостатньо, методи стягнення податкової заборгованості будуть посилюватися. В такому випадку контролюючий орган може стягнути:

 • дебіторську заборгованість;
 • майно, яке знаходиться в заставі в рахунок боргу.

Ініціація процедури можлива тільки згідно з рішенням суду. Існують випадки, коли даної постанови чекати не потрібно - якщо боржник більше 90 календарних днів не виплачував офіційно і самостійно задекларованих фінансових зобов'язань. І це за умови, що їх загальна сума повинна перевищувати 5 млн грн. В даному випадку заходи примусового стягнення податкової заборгованості будуть реалізовані відповідно до рішення певного контролюючого органу.

Додатково даний орган отримує право звернутися до суду з метою отримати дозвіл на арешт фінансових коштів і інших цінних речей боржника. Дозвіл можна отримати тільки в тому випадку, якщо буде встановлено, що суми балансової власності платника податків, яку можна використовувати в якості погашення заборгованості, буде недостатньо для виплати.

Якщо борг утворився у фізособи


Умови та термін стягнення податкової заборгованості для фізичної особи (підприємця чи громадянина України) визначає тільки суд. Виконавчим органом в даному випадку буде виступати державна виконавча служба. Її дії будуть повністю обмежені відповідним законом. Важливо враховувати, що стягнення заборгованості з податків може вважатися законним тільки якщо буде винесено постанову про необхідність арешту власності або фінансових коштів боржника. І це за умови дотримання всіх тимчасових рамок після відкриття виконавчого провадження. 

Важливий фактор, про який часто навіть не підозрюють боржники, полягає в тому, що в суму арешту входить не тільки сума боргу і пеня в разі її нарахування, а й додаткові графи:

 • виконавчий збір;
 • витрати, зафіксовані виконавчим виробництвом;
 • штрафні санкції.

У разі, якщо платник податків під час стягнення заборгованості через податкову порушить відповідні законодавчі норми, він понесе за це відповідальність. 

Як правильно і вийти з подібної ситуації 


По-перше, завжди потрібно звертати увагу на терміни стягнення податковоїзаборгованості.На підставі закінчення строку позовної давності боржник може отримати право на списання боргу. По-друге, якщо є така можливість, заборгованість краще погасити за свій рахунок. Також платник податків може скористатися правом розстрочки. Робити це краще до моменту утворення боргу. Тому, по-третє, завжди необхідно стежити за своєчасністю виконання покладених грошових зобов'язань, і не допускати недбалості в даному питанні.