Нинішні умови для бізнесу в Україні не можна назвати благополучними. Через фінансову нестабільність багато компаній, організації, підприємства та інші юридичні особи, зокрема ТОВ (Товариство з обмеженою відповідальністю), не можуть виконати взяті на себе фінансові зобов'язання або вчасно повернути кредит. Через це утворюється заборгованість, а юридична особа стає боржником. В такому випадку кредитора цікавить стягнення боргу з ТОВ.
Стягнення заборгованості з ТОВ - це певний механізм дій, які спрямовані на вивчення взаємовідносин з боржником, його фінансового стану (активи), виставлення йому претензій і штрафів.
Як стягнути борг з ТОВ в Україні?
Існує кілька способів, як повернути борг з ТОВ, але найбільш простим і ефективним є судове стягнення заборгованості. Цю процедуру можна умовно розділити на такі етапи:
1. Прийняття рішення про стягнення боргу. Це рішення повинно бути добре обдумано і обґрунтовано, як з юридичної, так і з матеріальної точки зору. Найчастіше стягнення направляється на засновника Товариства з обмеженою відповідальністю.
А перед прийняттям рішення про стягнення боргу з засновника ТОВ враховується безліч моментів:
• Наявність доказової бази (документи, що підтверджують борг);
• Активи, капітал компанії;
• Статут організації;
• Шанси на успішний результат.
2. Підготовка до суду, відправка копії позовної заяви боржнику. На цьому етапі так само збираються всі необхідні документи.
3. Подача позовної заяви до суду. До суду приймаються заяви, відповідні Господарсько-процесуального кодексу України.
4. Початок судового розгляду. В ході судового процесу позивач висуває свої позовні вимоги, пред'являє докази, що підтверджують заборгованість. Учасники суду можуть давати свої пояснення і надавати документи. Після цього суд виносить рішення, в якому вказує суму боргу, все штрафи, пені, неустойки.
5.
Виконання рішення суду. Рішення суду наводиться відразу після його вступу в законну силу. Якщо боржник відмовляється віддавати гроші за рішенням суду, то позивач звертається до Державної виконавчої служби. Судові пристави мають право заарештувати активи і конфіскувати майно боржника. Майно виставляється на реалізацію, а гроші з реалізації майна йдуть на погашення боргу.
Складнощі стягнення боргу з засновника ТОВ в Україні У боржника є кілька механізмів піти від відповідальності. По-перше, він може тягнути час, обіцяючи зробити виплату і порушуючи домовленості, тим самим сподіваючись, що закінчиться термін позовної давності, який згідно загальних положень Цивільного кодексу України становить три роки. По-друге, повернення боргу буде неможливий, якщо юридична особа оголосить про банкрутство. У такому випадку гроші повернути буде вже неможливо. При цьому існують механізми, коли активи і майно переписується на інше юр. особа, після чого ТОВ оголошує себе банкрутом, а за фактом нічого не втрачає.
Щоб уникнути подібних складнощів і повернути день з ТОВ, необхідно звертатися за допомогою до колекторів, діяльність яких регулюється законом України. Досвідчені колектори знають всі ефективні механізми по стягненню боргів з ТОВ, а також розуміють, як протидіяти компаніям, які використовують недосконалість законодавства, щоб не платити заборгованість.