Не всі знають, але коли людина помирає, його борги нікуди не зникають, а передаються у спадок. Таким чином, в Україні можливе стягнення боргу з померлого. Після смерті боржника гроші кредитору повинен повертати спадкоємець. Спадкоємцем виступає особа, якій переходить право власності на майно та інші активи померлого боржника-спадкодавця. При цьому не має значення, яким чином наступила смерть: з природних причин, через хворобу або людина загинула в результаті нещасного випадку. Спадкоємцем ж може виступати як родич померлого, так і людина, якій спадок перейшло за заповітом.
Стягнення боргу після смерті боржника. Який борг переходить спадкоємцю? За законодавством України можливе стягнути будь-який борг померлого, крім тих боргів, які нерозривно пов'язані з його особистістю. У спадщину передаються:
1.
Борги по кредитах. Якщо позичальник помирає, так і не розплатившись з кредитором, то він має право висунути свої вимоги спадкоємцям. Стаття 1281 Цивільного Кодексу України регламентує пред'явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців.
2.
Аліменти. При цьому оплачується лише наявна заборгованість по аліментах. Таким чином, спадкоємець не зобов'язаний платити аліменти в подальшому.
3.
Борги по комунальним платежам.
Неможливо стягнення боргів, які безпосередньо пов'язані з особистістю померлого боржника. Наприклад, написання картини або вірші. Це борги, безпосередньо пов'язані з виконанням робіт, та які не зможе ніхто в повній мірі виплатити, крім померлої людини.
Як за законом повернути борг, якщо людина померла? Після смерті людини відкривається його спадщина. До складу спадщини входить, в тому числі певні обов'язки, що належали спадкодавцеві. Тобто, спадкоємець має не тільки права, але й обов'язки, в тому числі його обов'язком є оплата боргів померлого його кредитору. І ці обов'язки настають відразу після вступу в спадщину.
Згідно ст. Тисяча двісті вісімдесят дві Цивільного Кодексу України, спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Тобто, кредитор може стягнути борг в повному обсязі, але тільки в тому випадку, якщо розмір боргу не перевищує вартості успадкованого майна (кошти, нерухомість, предмети мистецтва і т.д.).
Для стягнення боргу померлої з його спадкоємців кредитору слід в першу чергу скласти письмову претензію. Якщо претензія не буде задоволена, то є, спадкоємець не поверне боргу, то можна звернутися до суду з позовною заявою.
Алгоритм дій по стягненню боргу померлої з спадкоємців 1. Коли кредитор тільки дізнався про смерть боржника (причина смерті не важлива, це може бути смерть з природних причин або загибель в результаті нещасного випадку), він повинен звернутися до нотаріуса, у якого відкрито спадкову справу.
2. Термін пред'явлення вимог до спадкоємців становить шість місяців з моменту прийняття ними спадщини. Однак якщо кредитор з об'єктивних причин не знав про смерть боржника, то він може пред'явити претензії до повернення боргу протягом 1 року. Таким чином, термін давності становить 1 рік з моменту прийняття спадщини.
3. Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора одним платежем. За домовленістю сторін допускається повернення боргу частинами.
4. Якщо сторони не досягли домовленості (спадкоємець відмовляється платити), кредитор може стягнути борг померлого через суд. Відповідачем в суді виступають особи, які вступили в спадок.
5. В ході судових засідань кредитор висловлює свої вимоги і пред'являє докази наявності боргів у померлого. Суд накладає стягнення на майно померлого, яке передано їм у натурі. Стягнення накладається на будь-яке майно, в тому числі на нерухомість, коштовності, предмети мистецтва, транспортні засоби та т.д.
6. Дізнатися про місцезнаходження майна можна з Державного реєстру.
7. Якщо спадкоємці не прийняли права спадщини, то відповідачем у суді виступатимуть міські, селищні ради, які в підсумку отримують у спадок майно померлого.
Судовий розгляд має бути відкрито не пізніше 1 року з моменту отримання спадкоємцями спадщини.
Стягнення боргу з померлого боржника. Куди звернутися за допомогою? Всі дії кредитора в разі смерті боржника чітко регламентуються законодавством. Є термін позовної давності, нюанси судового розгляду, певні правила написання претензії. Саме тому стягненням боргу з спадкоємців померлого повинні займатися професійні юристи.
Стягнення боргів з померлих - це одна з спеціалізацій нашого колекторського агентства. У нас працюють досвідчені юристи, які знають всі механізми повернення боргу, навіть якщо позичальник помер. І навіть в тому випадку, якщо у нього немає спадкоємців.