Стягнення боргів з померлого боржника

У більшості випадків, стягнення заборгованості на досудовому етапі - найбільш ефективний і швидкий спосіб повернення боргу.
Більш ніж у 80% справ ми досягаємо результату стягнення заборгованості на досудовому етапі. У разі, якщо заборгованість не повернута, ми забезпечимо її судове стягнення.
Процедура стягнення включає:
відправка повідомлень про стан боргу та правові наслідки несплати (SMS GSM, Viber, Telegram)
• відправка голосових повідомлень про стан боргу (Collection IVM)
• відправка листів вимог про заборгованість
• дзвінки фахівців з врегулювання заборгованості
• спільний пошук рішень з боржником по виходу з прострочення
• відновлення контактності боржників (Skip Tracing)
Стягнення боргів з померлого боржника
Отримайте професійну консультацію з повернення боргів
Що ми робимо
Заявка
Обираєте послугу і телефонуєте нам, або відправляєте заявку через форму на сайті
Аналіз
Спеціаліст аналізує вашу інформацію, готує низку питань та зв'язується з вами
Роботи
Укладення офіційного договора і проведення комплексу заходів по стягненню боргів
Результат
Отримання замовником суми боргу і компенсацій. Остаточний розрахунок з нами
Показники нашої роботи
Отримайте професійну консультацію з повернення боргів
Відгуки клієнтів

Стягнення боргу з померлого

Не всі знають, але коли людина помирає, його борги нікуди не зникають, а передаються у спадок. Таким чином, в Україні можливе стягнення боргу з померлого. Після смерті боржника гроші кредитору повинен повертати спадкоємець. Спадкоємцем виступає особа, якій переходить право власності на майно та інші активи померлого боржника-спадкодавця. При цьому не має значення, яким чином наступила смерть: з природних причин, через хворобу або людина загинула в результаті нещасного випадку. Спадкоємцем ж може виступати як родич померлого, так і людина, якій спадок перейшло за заповітом.

Стягнення боргу після смерті боржника. Який борг переходить спадкоємцю?

За законодавством України можливе стягнути будь-який борг померлого, крім тих боргів, які нерозривно пов'язані з його особистістю. У спадщину передаються:

1. Борги по кредитах. Якщо позичальник помирає, так і не розплатившись з кредитором, то він має право висунути свої вимоги спадкоємцям. Стаття 1281 Цивільного Кодексу України регламентує пред'явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців.
2. Аліменти. При цьому оплачується лише наявна заборгованість по аліментах. Таким чином, спадкоємець не зобов'язаний платити аліменти в подальшому.
3. Борги по комунальним платежам.

Неможливо стягнення боргів, які безпосередньо пов'язані з особистістю померлого боржника. Наприклад, написання картини або вірші. Це борги, безпосередньо пов'язані з виконанням робіт, та які не зможе ніхто в повній мірі виплатити, крім померлої людини.

Як за законом повернути борг, якщо людина померла?

Після смерті людини відкривається його спадщина. До складу спадщини входить, в тому числі певні обов'язки, що належали спадкодавцеві. Тобто, спадкоємець має не тільки права, але й обов'язки, в тому числі його обов'язком є оплата боргів померлого його кредитору. І ці обов'язки настають відразу після вступу в спадщину.

Згідно ст. Тисяча двісті вісімдесят дві Цивільного Кодексу України, спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Тобто, кредитор може стягнути борг в повному обсязі, але тільки в тому випадку, якщо розмір боргу не перевищує вартості успадкованого майна (кошти, нерухомість, предмети мистецтва і т.д.).

Для стягнення боргу померлої з його спадкоємців кредитору слід в першу чергу скласти письмову претензію. Якщо претензія не буде задоволена, то є, спадкоємець не поверне боргу, то можна звернутися до суду з позовною заявою.

Алгоритм дій по стягненню боргу померлої з спадкоємців

1. Коли кредитор тільки дізнався про смерть боржника (причина смерті не важлива, це може бути смерть з природних причин або загибель в результаті нещасного випадку), він повинен звернутися до нотаріуса, у якого відкрито спадкову справу.

2. Термін пред'явлення вимог до спадкоємців становить шість місяців з моменту прийняття ними спадщини. Однак якщо кредитор з об'єктивних причин не знав про смерть боржника, то він може пред'явити претензії до повернення боргу протягом 1 року. Таким чином, термін давності становить 1 рік з моменту прийняття спадщини.

3. Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора одним платежем. За домовленістю сторін допускається повернення боргу частинами.

4. Якщо сторони не досягли домовленості (спадкоємець відмовляється платити), кредитор може стягнути борг померлого через суд. Відповідачем в суді виступають особи, які вступили в спадок.

5. В ході судових засідань кредитор висловлює свої вимоги і пред'являє докази наявності боргів у померлого. Суд накладає стягнення на майно померлого, яке передано їм у натурі. Стягнення накладається на будь-яке майно, в тому числі на нерухомість, коштовності, предмети мистецтва, транспортні засоби та т.д.

6. Дізнатися про місцезнаходження майна можна з Державного реєстру.

7. Якщо спадкоємці не прийняли права спадщини, то відповідачем у суді виступатимуть міські, селищні ради, які в підсумку отримують у спадок майно померлого.

Судовий розгляд має бути відкрито не пізніше 1 року з моменту отримання спадкоємцями спадщини.

Стягнення боргу з померлого боржника. Куди звернутися за допомогою?

Всі дії кредитора в разі смерті боржника чітко регламентуються законодавством. Є термін позовної давності, нюанси судового розгляду, певні правила написання претензії. Саме тому стягненням боргу з спадкоємців померлого повинні займатися професійні юристи.

Стягнення боргів з померлих - це одна з спеціалізацій нашого колекторського агентства. У нас працюють досвідчені юристи, які знають всі механізми повернення боргу, навіть якщо позичальник помер. І навіть в тому випадку, якщо у нього немає спадкоємців.
Поширені питання
Нашому підприємству заборгували гроші. Як повернути борг?
Якщо у контрагента виникла заборгованість перед Вашим підприємством, є два шляхи врегулювання даного питання.

- Перший шлях це досудове врегулювання спору. Для початку можна спробувати провести переговори з боржником. Якщо переговори не дадуть необхідного результату потрібно звернутися до боржника з письмовою претензією (порядок пред'явлення претензії визначений в ст.6 ГПК).

- Другий шлях це врегулювання спору в судовому порядку. Для врегулювання спору в судовому порядку необхідно спочатку спробувати вирішити спір в досудовому порядку. Так як суд попросить надати докази досудового врегулювання спору (таким доказом служить претензія і доказ її вручення).

Ухвалення позитивного рішення суду ще не означає повернення боргу. Якщо контрагент ухиляється від виконання рішення суду необхідно звертатися в Державну виконавчу службу. Але після цього не варто сідати, склавши руки і чекати коли буде виконано рішення суду, а потрібно контролювати весь процес виконавчого провадження.
Як повернути борг по розписці?
Якщо позичальник не повертає в добровільному порядку кошти, які він отримав за розписці, необхідно звертатися до суду з позовом.

На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника.

Верховний суд, посилаючись на ст. 1046 1047, 1049 Цивільного кодексу, не тільки підтвердив, що договір позики означає факт передачі грошей, а й визнав, що такий документ може бути підписаний тільки позичальником - підпис кредитора не потрібна.

Тобто, звернувшись до суду з правильно складеним позовом і належними доказами, є всі шанси отримати позитивний результат. Але для отримання 100% результату необхідно звертатися до професійного юриста.
Які будуть наслідки, якщо я не поверну борг?
Беручи гроші в борг, слід пам'ятати, що їх рано чи пізно доведеться повертати. Важливо обговорити з кредитором терміни і умови повернення боргу, щоб потім не виникали зайві питання. Якщо все-таки позичені гроші немає можливості повернути, необхідно знати, які наслідки чекають в разі неповернення боргу. У разі порушення зобов'язання боржник на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, і три проценти річних від простроченої суми. Законом або договором може бути встановлений інший розмір відсотків.Зазвичай боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання боргу, однак є винятки. Особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Також особа може не повертати борг і неустойку (штраф, пеню) у разі закінчення терміну позовної давності, при цьому виникають зобов'язання по сплаті податків з суми неповерненого боргу. Для стягнення боргу застосовується загальна позовна давність у три роки, для вимог про стягнення неустойки (штрафу пені) застосовується позовна давність в один рік, якщо інше не передбачено договором або законом.

Для отримання більш детальної інформації звертайтеся до юристів нашої компанії.