Знайомий випадок, коли ви не займали грошей, а вам на телефон надходить дзвінок від юристів банку з вимогою сплатити борг родичів? Подібна система
стягнення заборгованості по кредиту з родичів дуже поширена в Україні може статися з кожним з нас. Але як зрозуміти, чи відповідають родичі по боргах в Україні в конкретно вашому випадку або вони можуть уникнути стягнення заборгованості боргів? На ці питання відповіли експерти нашого агентства.
Коли чужий борг - ваша проблема, а коли - ні
У нашій країні існує три види ситуацій в яких на питання, чи
відповідають родичі по боргах родичів, може бути абсолютно різний. У деяких з них вам все ж доведеться взяти відповідальність на себе, в інших це робити буде не обов'язково, але вигідно з вашого боку, а по-третє ви і зовсім можете відмовитися від боргу.
Коли платити все ж доведеться
Якщо ви не знаєте, чи можуть
стягнути борг з родичів боржника в Україні конкретно у вашому випадку, необхідно зрозуміти форму особистої відповідальності в даному питанні. Існує кілька ситуацій, коли стягнення заборгованості родича стає і вашою проблемою за законом:
Припустимо, ваш чоловік або дружина стали боржником банку після взяття кредиту на особисті потреби. А щоб його або її кредит був 100% схвалений, ви погодилися стати поручителем боргу. У разі прострочення виплати позичальником, відповідальність за неї переходить на вас в повній мірі. В даному випадку колектор має повне право стягнути борг з вас. Це - законний спосіб, як
стягнути борг з родичів боржника.
- Ви є прямим спадкоємцем боржника
Припустимо, ваш
чоловік або дядько залишили вам якесь спадок. Але під час його оформлення ви з'ясували, що за життя у нього накопичилася велика кількість боргів і кредитів. У разі, якщо ви вирішите вступити в права спадкування, банк або МФО отримає підставу для стягнення боргу по кредиту з родичів. Тобто з вас. І тут варто двічі подумати, чи потрібно вам нове майно і наскільки цей процес буде вигідний для вас.
При цьому зверніть увагу, що стягнення боргів буде здійснюватися тільки в рамках загальної вартості всієї власності, яка перейде вам у спадок. Виплачувати борг родичів з особистих коштів вам не доведеться.
- Ви виступаєте в якості созаемщика
Якщо
кредит був оформлений одночасно і на чоловіка, і на дружину, вони обидва автоматично стають боржниками і до них в Україні в однаковій мірі можна застосувати примусове стягнення боргу. В даному випадку стягнення боргу з дружини боржника або навпаки також стає можливим відповідно до закону нашої країни.
Якщо ви усно домовилися виплачувати борг по частинах від кожної сторони, закон все одно зобов'яже вас виплатити всю суму кредиту - для банку не важливо, хто з позичальників буде вносити оплату. Головне - робити це вчасно.
Коли можна не платити, але краще зробити це
Існує й інший спосіб, як вибити борг з родича. Адже ви не завжди повинні виплачувати заборгованість за родича. Але є ситуації, коли розумніше піти на цей крок:
- у вашому розпорядженні знаходиться майно чоловіка, яке з юридичних документів повністю належить йому;
- частина вашого житла за законом знаходиться у володінні родича, який є боржником
В даному випадку с
тягнення боргу чоловіка з дружини колектором або приставом не може бути обгрунтовано на законодавчому рівні. Однак стягнення боргу може спричинити за собою розділ майна або повне його позбавлення. Краще віддати гроші за службовим родичів і погасити заборгованість, поки вона не переросла у велику суму боргів.
Коли можна відмовитися від виплати боргу родича
Якщо вам
загрожує стягнення боргу одного з подружжя за рахунок спільного майна подружжя, переконайтеся, що це законно. Не завжди чоловік або дружина зобов'язані виплачувати заборгованість одного з подружжя лише через наявність офіційно зареєстрованого шлюбу між ними.
Якщо ваш підпис не стоятиме на документах, які пов'язані з
кредитом родича, його борг і стягнення по ньому не має до вас ніякого юридичного відношення. Майте це на увазі, якщо одного разу вам подзвонять колектори і настійно попросять погасити кредит або будь-який інший борг ваших родичів.