Будь борг, який має фізична особа, можна повернути примусово через офіційне стягнення, встановлене виконавчим судовим порядком. При цьому порядок повернення боргу, одноразовий розмір суми утримання, необхідні документи і процес їх оформлення для кожного випадку буде розглядатися в індивідуальному порядку. При цьому примусове стягнення боргу з зарплати має свій відмітний порядок і певні умови, лише за умови виконання яких суд зобов'яже боржника здійснювати певні проценти відрахувань на погашення боргів. Тому без профільної допомоги колекторів стягнення боргу з заробітної плати та погашення заборгованості в повному її розмірі може виявитися неможливим.
Допустимі відсотки відрахувань
Процедура повернення боргів із заробітної плати може бути здійснена судовим приставом або агентством колекторів тільки в відповідно до встановленого законом порядку і з урахуванням суми офіційного доходу боржника. При цьому стягнення боргу з заробітної плати може здійснюватися за невиплачені кредити, через прострочення по оплаті послуг
ЖКГ,
аліментів, неоплачених штрафів.
Закон передбачає право повернення колектором або інкасаторів стягнення встановленого розміру суми боргу не тільки з заробітної плати боржника, але з інших його фінансових надходжень:
•
пенсія (не всі види);
• стипендія;
• інші доходи.
При цьому стягнення на утримання відрахувань для погашення заборгованості можливо навіть без використання примусових заходів. Щоб отримати борг з зарплати таким чином, в письмовій заяві, яка подається стягувачем або зазначеної в виконавчих документах, повинна бути вказана сума, що не перевищує 5-ти розмірів офіційно встановлених державою мінімальних зарплат.
Виконавчі документи можуть зобов'язати виплачувати заборгованість певної кількості відсотків зарплати. Щоб погасити борг, максимальна кількість одноразового стягнення не повинно перевищувати 50% від суми заробітної плати (є винятки):
• 50%. Можливо стягнути борг із зарплати в такому розмірі в разі необхідності виплати аліментів, відшкодування завданої моральної та фізичної шкоди (порушення здоров'я людини, нанесення йому каліцтв або його смерть), яке суд офіційно визначить, як кримінальний чи будь-яке інше правопорушення;
• 20%. Стягнення заборгованості з зарплати в такому розмірі передбачено для всіх інших видів стягнень.
Процедура отримання заборгованості
Щоб отримати стягнення боргу з заробітної плати боржника, необхідно виконати довгий шлях:
• оформити велику кількість документів;
• відкрити виконавче справу;
• правильно розрахувати допустимі відсотки виплати боргу, орієнтуючись на розмір зарплати позичальника;
• відправити офіційні запити в банки для встановлення наявності рахунків у боржника;
• визначити їх вид, так як закон передбачає певний перелік доходів, які є недоторканними (аліменти, дитячі посібники, деякі види пенсій і т. д.);
• встановити факт їх відсутності або недостатньої кількості рухомого і нерухомого майна для виплати боргів.
Іноді можна отримати стягнення боргу 50% від зарплати з дозволу боржника, і 70% стягнення від заробітної плати за умови, що виконавцю були призначені виправні роботи, на яких він перебуває в даний час, а також для стягнення боргу на виплату аліментів.