Якщо юридична чи фізична особа, яка є боржником, відмовляється повертати свої борги, то кредитор в свою чергу може повернути гроші через суд. Борги можуть утворитися з багатьох причин: невиконання зобов'язань за трудовим договором, прострочений кредит, відсутність оплати за отриманий товар і багато іншого. У будь-якому випадку кредитор згідно із Законом України може звернутися до суду. А якщо і після винесення рішення суду боржник відмовляється платити гроші, то позивач, наприклад, банк, звертається для стягнення боргу за виконавчим листом.
Стягнення боргів за виконавчим листом
Заходи примусового виконання рішень регулюються статтею 32 Закону України «Про виконавче провадження». Стягнення боргу за виконавчим листом може бути як з фізичної особи, так і з юридичної.
Після того, як суд виніс рішення, у боржника є місяць, щоб в добровільному порядку повністю погасити борг. Якщо він цього не робить, то позивач подає заяву, щоб по суду отримати виконавчий лист. При цьому необхідно перевірити правильність інформації, зазначеної у виконавчому листі. А саме потрібно звернути увагу на такі моменти:
• Найменування і дату видачі листа;
• Наявність коду з реєстру юридичних осіб стягувача та боржника;
• Правильність написання назви юридичних осіб або ПІБ;
• Наявність дати набрання рішенням законної сили;
• Правильність заповнення резолютивній частині та інше.
Потрібно розуміти, що будь-яка помилка в цьому документі може стати причиною, по якій боржник не виплатить заборгованість, особливо в тому випадку, якщо на нього працюють грамотні юристи. Тому при отриманні документ обов'язково потрібно уважно перечитати.
Порядок стягнення заборгованості за виконавчим листом 1. Відкриття примусового виконання.
2. Прорахунок майна неплатника. Враховуються всі наявні у боржника активи, в тому числі його банківські рахунки і майно (нерухомість, транспортні засоби, житло).
3. Вивчення рахунків і
зарплати боржника.
4. Накладення арешту на банківські рахунки боржника. Це робиться на той випадок, якщо боржник, з метою не повертати заборгованість, переведе кошти в офшори або на рахунки своїх друзів / родичів.
5. Подача заявки на заборону боржнику виконувати будь-які дії щодо свого майна. Це робиться для того, щоб юридична або фізична особа не переписав своє майно на третіх осіб.
6. Виставлення майна боржника на торги. Гроші, отримані з реалізації майна, йдуть на погашення боргів. Це крайній захід стягнення заборгованості за виконавчим листом.
7. Якщо у боржника немає майна, то здійснюється пошук місця його роботи. Якщо він офіційно працевлаштований, то виконавчий лист надсилається роботодавцю. Утримуватися може до 50 відсотків від зарплати. Також може вилучатися до 50% від
пенсійних нарахувань.
8. Якщо у боржника нічого немає, і він офіційно ніде не працює, то його борги по кредиту оплачуються поручителем.
9. Після повернення всієї суми грошей банку або іншому позивачеві виконавче діловодство закривається.
Термін, за який проходять всі ці етапи, залежить від завантаженості і бажання виконавчої служби. Державна виконавча служба України далеко не завжди працює ефективно, через що терміни повернення заборгованості можуть істотно затягуватися.
При поверненні боргу за виконавчим листом фахівці дають такі поради:
• Контролюйте дії державної виконавчої служби або її бездіяльність. Контроль - це один з небагатьох способів змусити їх працювати ефективно.
• Якщо пристави не можуть знайти майно або банківські рахунки боржника, проведіть власне розслідування. Як показує практика, вони не завжди ретельно шукають.
• Головна порада - зверніться в колекторське агентство. В Україні можливе стягнення боргу колекторами за виконавчим листом. Коли позивач отримує на руки виконавчий лист, то він може піти не в Державну виконавчу службу, а до приватного виконавцю.
Стягнення боргів за виконавчим листом колекторами
Колекторські агентства спеціалізуються на такому виді стягнень. Вони використовують всі наявні механізми, щоб домогтися виконання рішення суду. Якщо у боржника є хоч якісь гроші і майно, то все це піде в оплату боргу. Але найкраще ще до подання позовної заяви до суду звернутися в колекторське агентство. Фахівці заздалегідь перевірять платоспроможність боржника і наявність у нього майна, банківських рахунків, офіційного працевлаштування. Таким чином, вони заздалегідь прорахують всі шанси на успішне стягнення боргу за виконавчим листом.